"Bayrak yürüyüşü" için yoğun diplomasi

İsrail’de aşırıcı Yahudilerin önümüzdeki hafta Kudüs’te düzenleyeceklerini açıkladıkları “bayrak yürüyüşü” programı ardından, Katar ve Mısır yetkilileri İsrailli makamlarla iletişime geçti.
  • 25.05.2022, 10:37:07
  • Güncelleme: 2 ay önce
"Bayrak yürüyüşü" için yoğun diplomasi

Filistin’de yayın yapan Paltimeps’in haberine göre, Mısır ve Katar adına arabuluculuk faaliyetini yürüten ekipler, Kudüs’te yapılması planlanan yürüyüşün, özellikle son dönemde gerilen hat için bir felakete yol açabileceğini bildirdikleri kaydedildi.

Yine haberde yer alan bilgiye göre, arabuluculuk yapan iki ülke İsrail yüksek mahkemesinin yürüyüşe onay vermesi kararının hükümet tarafından reddedilmesi konusunda güvence talep ettikleri bildirildi.

Haberde, İsrail tarafının yapılan çağrılara geri dönüşü, gün boyu yürüyüş yapan grupların yoğun bir hassasiyetle takip edileceği ve herhangi bir provokatif eyleme izin verilmeyeceği şeklinde oldu.

HAMAS, “İZİN VERMEYECEĞİZ

Hamas lideri Heniyye, Mescid-i Aksa'ya yönelik tehdit ve ihlalleri yakından takip ettiklerini belirtti.

"Kararımız açık ve nettir. Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallere ve Kudüs sokaklarında arbedeye izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullanan Heniyye, Filistin halkına Mescid-i Aksa'yı korumaları çağrısında bulundu.

AŞIRI SAĞCI GRUPLARIN PROVOKATİF "BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ"

Aşırı sağcı fanatik Yahudi yerleşimciler, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesi dolayısıyla her yıl mayıs ayında provokatif "bayrak yürüyüşü" düzenliyor.

Geçen yılki provokatif yürüyüşte Yahudi yerleşimciler "Araplara ölüm" sloganları atmış, İsrail polisi de bölgedeki Filistinlilere güç kullanarak müdahale etmiş ve onlarca kişiyi yaralamıştı.

Yürüyüş, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden fırlatılan roketler ve Kudüs'te çalan sirenlerle yarıda kesilmişti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs 2021'de başlattığı ve 21 Mayıs'ta sona eren saldırılarında 250'den fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce Filistinli de yaralanmıştı.