Avrupa ülkeleri Rus tehdidine karşı ittifak arayışında

Rusya’nın saldırgan politikalarına karşı güvenlik endişesi yaşayan bir Avrupa ülkesi daha ittifak arayışına girdi. İki ay önce AB’ye üyelik başvurusunda bulunan Moldova, üye ülkelerden destek istedi.
  • 19.05.2022, 11:30:11
  • Güncelleme: 1 ay önce
Avrupa ülkeleri Rus tehdidine karşı ittifak arayışında

Rusya’nın uzun süredir izlediği yayılmacı dış politika, AB ya da NATO üyesi olmayan Avrupa ülkelerini tedirgin etmeye devam ediyor.

Ukrayna’nın işgalinden sonra sıranın kendilerine gelebileceğinden endişe eden İsveç ve Finlandiya’nın ardından, Moldova da ittifak arayışına girdi.

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Avrupa Parlamentosuna (AP) hitap ederek, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek vermeleri çağrısında bulundu.

Sandu, AP Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, "AB düzeyinde siyasi kararların alınması gerektiğinin farkındayız. Bunların kolay kararlar olmadığının da farkındayız ancak Moldova'ya aday statüsü verilmesi doğru bir karar. Biz AB'ye aitiz" diye konuştu.

MOLDOVA’DA 90 BİN UKRAYNALI VAR

Yüz binlerce Ukraynalının savaşın başından bu yana Moldova topraklarını transit olarak kullandığını ve ülkesinin yarısı çocuk, 90 bin kadar Ukraynalıya ev sahipliği yaptığını belirten Sandu, bunun ağır bir yük olduğunu söyledi.

Sandu daha sonra AP Başkanı Roberta Metsola ile ortak basın toplantısına katıldı. Metsola, toplantıda Moldova'nın AB ailesine ait olduğu mesajını verdi.

ÜYELİK BAŞVURUSU MART AYINDA YAPILDI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden, Sandu ile görüşmesinin ardından yapılan yazılı açıklamada da "Borrell'in Moldova'nın AB üyeliği hedefine atıfta bulunarak, Birliğin bu ülke ile ilişkilerini daha da derinleştirme taahhüdünün altını çizdiği" kaydedildi.

Ukrayna'nın ardından Moldova da Gürcistan ile martta AB'ye üyelik başvurusunda bulunmuştu.