Afganistan Savunma Bakan Yardımcısı “korumasız” seyahat etti

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından güvenlik sorunun büyük ölçüde çözüldüğü ülkede, Savunma Bakanı Yardımcısı Molla Fazıl Ahund başkent Kabil’den Kandahar’a korumaları olmadan yolculuk yaptı.
  • 23.03.2022, 10:42:19
  • Güncelleme: 3 ay önce
Afganistan Savunma Bakan Yardımcısı “korumasız” seyahat etti

Afganistan’ın başkenti Kabil’in 15 Ağustos 2021’de Taliban’ın kontrolüne geçmesinin ardından, ülkede gözle görünür değişimler yaşanmaya devam ediyor.

Taliban, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) enkaz halinde bıraktığı ülkede, güvenlik ve istikrarı sağlamak ve kamu kurumlarını tekrar işler hale getirmek için bir dizi çalışma başlattı.

Son olarak Afganistan İslam Emirliği Savunma Bakanı Yardımcısı Molla Fazıl Ahund başkent Kabil’den Kandahar’a korumaları olmadan yolculuk yaptığı görüntüleri sosyal medyadan paylaştı.

Ahund’un herhangi bir kolluk kuvvetinden koruma-kollama hizmeti almadan seyahat etmesi, ülkedeki güvenlik sorunun büyük ölçüde çözüldüğü yorumlarının yapılması neden oldu.

ABD, AFGANİSTAN’I TERK ETTİ

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Nisan 2021'de askerlerinin Afganistan'dan tamamen çekilmesi için talimat vermişti.

Askeri tahliye büyük ölçüde tamamlanırken, ABD istihbaratının Afgan ordusunun dağılmasını ve hükümetin çökmesini ön görememesi büyük bir kaosa neden olmuştu.

ABD’nin ülkeden çekilmesinin ardından Afgan hükümeti çökmüş, ordu dağılmış ve Taliban 15 Ağustos'ta Kabil'e girmişti.

Bunun üzerine daha önce ABD hükümetiyle işbirliği yapan on binlerce Afgan Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'na akın etmiş ve ABD askeri kargo uçaklarına binmeye çalışmıştı.