ABD’nin ‘arka bahçesinde’ Rus rüzgarı

Sadece Orta Amerika’nın değil dünyanın da en fakir ülkeleri arasında yer alan Nikaragua, Amerikan Devletleri Örgütü’nü ofisini kapattı ve çalışanlarını sınır dışı etti. 
  • 25.04.2022, 16:05:08
  • Güncelleme: 3 hafta önce
ABD’nin ‘arka bahçesinde’ Rus rüzgarı

Nikaragua'nın Amerikan Devletleri Örgütü'nün kapatmasıyla birlikte Nikaragua ve ABD arasında var olan gerilim daha da yüksek seviyeye ulaştı. ABD ve Nikaragua arasındaki gerilim çok yeni değil ama geçen yıl yapılan seçim sonuçları gerilimi arttırdı. 7 Kasım 2021’de yapılan seçimlerde Devlet Başkanı Daniel Ortega’nın seçimi kazanmasının ardından ABD sonuçları tanımayacağını açıklamış ve yaptırımlar gündeme getirmişti.

Ortega 1979 yılında Anastasio Somoza diktatörlüğünü devirdikten sonra iktidar olmuş ve 1990’dan 2007’ye kadar da muhalefette bulunmuştu. 2007 yılından beri de kesintisiz olarak iktidarını sürdüren Ortega, geçen yıl gerçekleşen seçimlerin ardından şu açıklamayı yapmıştı:

“Tanrı'ya şükür bu seçimler, çoğu Nikaragualının barışa oy verdiğinin bir işareti. Savaşı gömüyoruz ve barışa hayat veriyoruz.”

Ortega’nın seçimlerde yakaladığı bu başarıyı ise Amerikan Devletleri Örgütü kabul etmemiş ve seçimlerin iptalini istemişti.  Aynı zamanda AB ülkeleri ortak bir açıklama ile seçimlerin iptali yönünde açıklama yapmıştı.

RUSYA'DAN DESTEK

Nikaragua’daki bu seçim sonuçlarına karşı olan kadar destekleyen de vardı. Rusya, Venezuela ve Küba ülkede yapılan seçim sonuçlarını kabul ediyordu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrow, Nikaragua’da ki seçimlerle ilgili yaptığı açıklamada, ABD ve diğer ülkelerin seçim sonuçlarını tanımamalarının ‘kabul edilemez’ olduğuna vurgu yapıyordu.

Ortega, seçim sonuçlarına yapılan itirazlar karşısında Amerikan Devletleri Örgütü’nün ülkedeki faaliyetlerine son verdiğini açıkladı.

RUSYA'NIN LATİN AMERİKA POLİTİKASI 

Rusya ise bölgeye ayrı bir önem veriyor ve Latin Amerika için kendisine bir yol haritası oluşturmuş durumda. Rusya’nın bölgeye yaptığı yatırımları Çin ile karşılaştırıldığında küçük bir oran kalsa da Moskova hedefe doğru ilerliyor. Rusya’nın bölgedeki faaliyetleri ise, ABD’yi fazlasıyla rahatsız edecek nitelikte.

Rusya ve Latin ülkeleri arasındaki ilişki 1828’lere dayansa da en büyük ilerlemeyi Putin döneminde gerçekleştirdi. Rusya özellikle Küba, Nikaragua ve Venezuella’ya açıktan destek verdi. Özelilkle 2014 yılında Brezilya, Küba, Arjantin ve Nikaragua ile imzalanan güvenlik anlaşması bölgede Rusya’nın gücünü göstermesi açısından önemli bir yere sahip.

Rusya’nın bölgede artan etkisi ABD’yi ve NATO üyesi ülkelerde tedirginlikle karşılanıyor.