ABD'den Çin'i rahatsız edici hamle

Çin ve ABD’nin Asya ve Hint Pasifikteki mücadelesi Tokyo ve Seul arasında yaşanan diplomasiyle farklı bir boyut kazandı.
  • 25.04.2022, 11:00:26
  • Güncelleme: 1 ay önce
ABD'den Çin'i rahatsız edici hamle

Çin ve ABD’nin Asya ve Hint Pasifikteki mücadelesi Tokyo ve Seul arasında yaşanan diplomasiyle farklı bir boyut kazandı.

ABD’nin Asya ve Hint Pasifikte gerçekleştirmeye çalıştığı nüfuz mücadelesinde yeni bir adım daha atıldı.  Japonya ve Güney Kore arasındaki kutuplaşma her iki ülke yetkililerinin yaptığı olumlu açıklamalarla farklı bir yön aldı.

Güney Kore'nin yeni Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'un diplomasi ekibi, Seul-Tokyo arasındaki "problemli ilişkileri" düzeltmeye yönelik adım atmak amacıyla Tokyo ziyaretinde bulundu. Ziyaret öncesi Güney Kore Ulusal Meclis Başkan Vekili Chung Jin Suk sosyal medya hesabından, "En kötü şartlara terk edilen Güney Kore-Japonya ilişkilerini canlandırmak için ilk adımı atacağız." ifadelerini kullanmıştı.

 Bu ziyaret iki ülke arasındaki buzları eritmeye başlarken aynı zamanda bölgede yaşanan gelişmelere de yeni bir açı getiriyordu.  Japonya ve Seul arasında yaşanan bu olumlu hava ABD’nin Çin’e karşı bölgede iş birliği sürecinde başarılı bir süreç izlediğinin de belirtisi olarak kendisini gösteriyor.

Çin’in Solomon Adaları ile imzaladığı güvenlik anlaşması ABD’nin bölgedeki hareketlerini kısıtlar nitelikte olması tansiyonu daha da arttırmıştı. Çin’in bu hamlesinin ardından Japonyo geçtiğimiz günlerde ABD’li yetkilerin de katıldığı bir tatbikat gerçekleştirmişti. Bu tatbikatta ABD’nin Abraham Lincoln uçak gemisinden F35 uçmuş ve Çin’e karşı ABD ve Japonyo işbirliği vurgulanmıştı.

ABD’nin Asya Pasifikteki en büyük sorunu Japonya ve Güney Kore arasında yaşanan gerilimdi. Bu gerilim ise her iki ülkeden gelen olumlu açıklamalar sonrası ortadan kalkmış görünüyor.

OrtaDoğuHaber