ABD'de Javelin ve Stinger krizi

ABD'de eski savunma yetkilileri ve karadan havaya atılan Stinger sistemlerinin üreticisi Raytheon'un CEO'su, Amerikan Ordusu'nun envanterinde bulunan sistemlerin dörtte birini Ukrayna'ya sevk ettiğini açıkladı.
  • 27.04.2022, 14:40:40
  • Güncelleme: 3 hafta önce
ABD'de Javelin ve Stinger krizi

ABD'de eski savunma yetkilileri ve karadan havaya atılan Stinger sistemlerinin üreticisi Raytheon'un CEO'su, Amerikan Ordusu'nun envanterinde bulunan sistemlerin dörtte birini Ukrayna'ya sevk ettiğini açıkladı. Omuzdan ateşlenen sistemlerin Ukrayna'ya gönderilmesinin ardından ABD'nin stoklarını tamamlamak için en az birkaç yıla ihtiyacı olduğu belirtilirken bu durumun alt ekipman eksiklikleriyle ilgili olduğu ifade ediliyor. 

Amerikan senatosunda çalışmalarını sürdüren Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde konuşan Pentagon'un satın ve ürün sürekliliğinin sağlanmasından sorumlu eski müsteşarı Ellen Lord, "Muhtemelen Ukrayna'ya stoklarımızın dörtte birini verdik ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha fazla üretim yapılamayacak çünkü üretim kapasitesinin sürdürülebilmesi için gerekli ödeneklerin sağlanmasıyla ilgili sorunumuz var" ifadelerini kullandı.

Eski bir Pentagon yetkilisi olan David Berteau ise "Mevcut stokların yaklaşık üçte birinin iki aydan daha kısa sürede azaldığını gördüm. Bu kadar kısa sürede bu kadar ürün tüketildiyse ve bu seviyede devam edersek envanterin tamamını altı ayda bitiririz" şeklinde konuştu. Berteau Kongre üyelerine seslenerek Pentagon'u stokların yerine konulması için baskı altına almalarını istedi. 

“Bugün başlamış olsanız bile, bir müteahhitin o zamandan daha kısa sürede yenilerini teslim etmesine imkan yok. Biz arkadayız. Siz [Kongre] onları [Pentagon] acele etmeleri için zorlamalısınız.”

Raytheon Teknoloji CEO'su Brad Hayes ise "Şu anda uluslararası bir müşteri için Stinger üretiyor olsak dahi daha büyük bir üretim için malzeme stoklarımız sınırlı. Savunma Bakanlığı ile birkaç haftadır aktif olarak bazı malzemeleri tedarik etmeye çalışıyoruz. Ancak Savunma Bakanlığı bizden 18 aydır Stinger satın almadı ve bazı ekipmanların artık ticari olarak mevcut olmadığını söyledi. Füzedeki bazı elektronik sistemleri değiştirmek için yeniden tasarlamamız gerekecek" ifadeleriyle yaşanan krizin boyutlarını gözler önüne serdi. 

Javelin sistemleriyle ilgili de ABD'nin ciddi sorunları bulunduğunu kaydeden Senatör Richard Blumenthal, "Yılda 1.000 adet üretebildiğimiz Javelin sistemlerinin de üçte birini Ukrayna'ya verdik" şeklinde konuşarak stokların eski noktaya dönebilmesi için en az 32 aya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

Pentagon'a göre ise Stinger sistemlerinin tekrar seri üretime hazır hale gelmesi için iki yıl ila beş yıl arasında bir süreye ihtiyaç var. Talep edilen üretim kapasitesine ulaşabilmek için gerekli altyapı, ekipman ve makinelere yatırım yapılmadığına dair eleştirilerin gölgesinde süren tartışmada Amerikan savunma sanayii üreticileri Pentagon'dan daha çok destek istiyor. ABD'deki bürokrasiden ötürü pek çok teknoloji şirketinin savunma sanayisi tedarikçisi olmak istemediği de gelen eleştiriler arasında. Şirketlere göre 'acil' olarak talep edilen ürünler için dahi sözleşme imzalanması en az iki yıl sürüyor. Öte taraftan Rusya'yla yaşanan uluslararası gerilimden ötürü titanyum tedarik etmekte sorun yaşadıklarını belirten Amerikan savunma sanayii profesyonellerine göre bu sorun da pek çok ürünün teslimini geciktirecek.