"ABD ve Suriye Umman'da gizli görüşmeler yapıyor"

Arap Birliği'nden üst düzey bir diplomatik kaynak ABD'li yetkililerin, Esed ile ilişkileri düzeltmeye yönelik Suriyeli bir heyetle doğrudan görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. ABD'nin bu hamlesinin Suriye'nin Arap Birliği'ne geri dönmesi kararıyla aynı zamana rastladı. 
  • 19.05.2023, 18:19:27
  • Güncelleme: 1 hafta önce
"ABD ve Suriye Umman'da gizli görüşmeler yapıyor"

Arap Birliği'nden üst düzey bir diplomatik yetkili, şu anda ABD ile Suriye hükümetleri arasında gizli, doğrudan görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan diplomat, "Görüşmelerin, Washington ile Batı Asya'daki birkaç ülke arasında 'gizli müzakerelerin şehri' Umman'ın başkenti Maskat'ta gerçekleştiğini" söyledi. Ayrıca, "toplantılarda her iki ülkenin güvenlik figürleri ve dışişleri bakanlıklarının temsilcilerinin yer aldığına" dikkat çekti.

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, görüşmeler sırasında, Suriyeli yetkililer esas olarak ABD işgal birliklerinin ülkeden tamamen çekilmesi için baskı yaptı. 

Suriye'deki yerel kaynaklarına göre, herhangi bir zamanda Suriye topraklarında 22 ABD üssünde yaklaşık 2 bin Amerikan askeri personeli bulunuyor – bu rakam, Pentagon'un resmi olarak verdiği 900 asker sayısından daha yüksek.

Kaynak, Maskat görüşmeleri sırasında kayıp gazeteci ile ilgili de konuşulduğunu ve Amerikan elçisinin, gazeteci ve eski ABD Deniz Piyadeleri subayı Austin Tice'in yaşadığına ve Suriye ordusu gözaltı merkezinde olduğuna dair bilgi sahibi olduğunu emin olduklarını Ancak Suriye heyetinin, Tice hakkında hiçbir bilgisi olmadığı konusunda ısrar ettiğini belirtti. Şam, Tice'nin akıbetini ortaya çıkarmak için her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu ifade ettiği bilgisi de gelen notlar arasında yer aldı. 

Kaynaklara göre Washington ve Şam, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimi sırasında gizli görüşmelere başladı. Ancak, Trump Eylül 2020'de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'i       "öldürme" niyetini açıkladığında bunlar rafa kaldırıldı.

Habere kaynak olan diplomat, “Önceki yıllarda Şam ile Washington arasında gizli görüşmeler yapıldı, ancak bunların çoğu, Lübnan Genel Güvenlik eski genel müdürü Abbas İbrahim gibi arabulucular aracılığıyla yapıldı. İki ülke arasında biri Suriye'nin başkenti Şam'da olmak üzere doğrudan görüşmeler de gerçekleşti. Ancak, doğrudan toplantıların sayısı sınırlı kalmıştır." Dedi. 

Kaynağa göre, ABD'li yetkililerin gizli görüşmeler sırasında ele almadığı tek konu, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) gibi ABD destekli Kürt milislerin akıbeti. Suriye-Amerikan görüşmelerinde kuzeydoğu Suriye'de Amerikan işgal güçleri tarafından desteklenen Kürt milislerden bahsetmediği de gelen bilgiler arasında. Görüşmede, Suriye'nin işgal güçlerinin Suriye topraklarından çekilmesi talebi dışında herhangi bir siyasi veya askeri meselenin ele alınmadığı kaydedildi. 
 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber