ABD, Javalin füze üretimini ikiye katlıyor

ABD, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı kullandığı Javalin füzelerinin üretimi ikiye katlayacağını açıkladı.
  • 09.05.2022, 09:30:36
  • Güncelleme: 1 hafta önce
ABD, Javalin füze üretimini ikiye katlıyor

ABD, ülkede üretilen ve Ukrayna’nın Rusya’ya karşı kullandığı Javalin füzelerinin üretimini ikiye katlayacağını açıkladı.

ABD’li Lockheed Martin Corp (LMT.N) şirketi tarafından üretilen Javalin füzelerinin üretim sayısının yılda 4 bine çıkartılacağı açıklandı. Javalin füzeleri şuan yılda 2 bin 100 adet üretiliyor. Silah üretim firmasının yöneticisi olan James Taiclet’in ABD'nin CBS televizyonuna yaptığı açıklamada; füzenin istenilen 4 bin üretim sayısna ulaşması için birkaç yıla ihtiyaç olacağını söyledi. 

Javalin Nedir?

İlk kez Irak'ın işgalinde Irak ordusnuna ait T-72 tanklarına karşı kullanılan Javalin füzeleri büyükm başarıya ulaşamıştı. ABD ile birlikte 20 ülkede daha kullanıldığı ifade edilen füzenin 4 km'ye kadar etki alanı olduğuı ve 750 mm'ye kadar zırh delme özelliğine sahip.  Füze omuzda ve askeri araçlarda da kullanılabiliyor. 

Ukrayna'nın "son umudu" olarak da nitelendiirilen silahın yeni nesil üretilenlerinin ise özeliikleri tam olarak bilinmesse de var olan teknik özelliklerini ikiye katkladığı ifade deiliyor.  

Füzemnin geliştirilmiş özelliklerinin arasnda yer aldığı iafde ddilen hızlı kilit sistemi füzenin hareket halndeyken bile nokta atışı yapmasını sağlayacak şekilde. 

Rus yetkililer Ukrayna'ya gönderilen silahların akıl almaz boyuttta olduğunu belirttirken, Javalin füzesinin bir savunma füzesi olarak kabul edilmnesinin ise zor olduğıu açıklandı.