"ABD ateşe körükle gidiyor"

Beyaz Saray yetkilileri, ABD'nin HIMARS olarak da bilinen M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemlerini savaşın yoketmeyle karşı karşıya bıraktığı Ukrayna'ya göndereceğini doğruladı. Bu karara Rusya'dan tepki ise çok sert oldu.
  • 01.06.2022, 17:20:05
  • Güncelleme: 4 ay önce
"ABD ateşe körükle gidiyor"

ABD'nin Ukrayna'ya göndereceğini duyurduğu HIMARS olarak da bilinen M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri savaşın seyrini değiştirebilir. Menzili Rusya'nın sınırlarını aşabilecek kadar güçlü olan bu sistem ise Rusya tarafından kırmızı çizginin geçilmesi olarak nitelendirildi. 

Rus güçlerine karşı savaşın ülkenin doğu bölgelerinde yoğunlaşması nedeniyle, Ukrayna uzun zamandır orta menzilli roket sistemi olan HIMARS’ı talep ediyordu.

ABD'li yetkililer, sistemlerin Ukrayna'ya yönelik helikopterler, Javelin tanksavar silah sistemleri, taktik araçlar, yedek parçalar ve daha fazlasını içerecek olan 700 milyon dolarlık yeni bir güvenlik yardım paketinin parçası olacağını doğruladı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın dün New York Times'ta yayınlanan bir makalesinde, ABD'nin "Ukraynalılara ülkedeki savaş alanındaki kilit hedefleri daha hassas bir şekilde vurmalarını sağlayacak daha gelişmiş roket sistemleri ve mühimmat sağlayacağını" yazmıştı.

Silahların Ukrayna'ya "savaş alanında savaşırken ve müzakere masasında mümkün olan en güçlü pozisyonda olmasına" yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Bugün resmi olarak açıklanması beklenen askeri paket, Rusya saldırının 24 Şubat'ta başlamasından bu yana ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı onbirinci paket olacak.

ABD, Ukrayna’ya işgalden bu yana toplamda yaklaşık 4,5 milyar dolarlık askeri yardım sağladı.

ABD’NİN SAĞLADIĞI YENİ SİSTEM HİMARS NEDİR?

HIMARS, savaş alanında daha fazla çeviklik ve manevra kabiliyeti sağlayan, tekerlek monteli, yüksek teknolojili, hafif bir roketatardır.

Her birim kendi üzerinde, yalnızca küçük bir ekiple yaklaşık bir dakika içinde yeniden yüklenebilen altı GPS güdümlü roket taşıyabilir.

Analistler, sistemin Ukrayna kuvvetlerinin şu anda kullandığı diğer roket sistemlerinden çok daha güvenilir olduğunu ifade ediyor.

Vaşhington, tarafından sağlanan sistemlerin menzili, Mayıs ayında Ukrayna’ya verilen M777 obüslerinin menzilinin neredeyse iki katı yani yaklaşık 80km (50 mil) olacak.

HİMARS SİSTEMİ NEDEN ÖNEMLİ?

Ukraynalı yetkililer uzun süredir Rusya'nın doğudaki ilerlemelerini püskürtmeye yardımcı olmak için daha uzun menzilli topçu sistemleri çağrısında bulunuyorlardı.

Geçtiğimiz cumartesi günü, Rus kuvvetleri stratejik olarak önemli olan Severodonetsk şehrini almak için yoğun çaba gösterirken, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı danışmanı ve barış müzakerelerini yöneten Mykhailo Podolyak bir kez daha Rus saldırılarını karşılamak için daha uzun menzilli silahlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Mykhailo, “70 km uzaktan saldırıya uğradığınızda ve savaşacak hiçbir şeyiniz olmadığında savaşmak zordur. Ukrayna Rusya'yı Demir Perde'nin arkasına geri gönderebilir, ancak bunun için etkili silahlara ihtiyacımız var.” dedi.

HIMARS, Ukrayna kuvvetlerine Rus hatlarının ötesine saldırma yeteneği verecek. Ayrıca bu silahlarla daha korunaklı bir mesafeden saldırılar başlatabilecekler.

ABD NEDEN BU KADAR ZAMAN BEKLEDİ?

ABD, çatışmayı Ukrayna sınırlarının dışına taşıyabilecek silahlar sağlamakla için uğraşıyor.

Bugüne kadar Vaşhington, Ukrayna'nın Rusya toprakları içinde gerçekleştirdiği bildirilen kısa menzilli saldırıların hiçbirine roket, insansız hava araçları veya helikopterlerle açıkça destek vermedi.

HIMARS ile sağlanan topçu, sınıra yeterince yakın ateşlenirse teorik olarak Rusya'ya ulaşabilecek olsa da, ABD'li bir yetkili dün gazetecilere verdiği demeçte, "Ukraynalılar bu sistemleri Rus topraklarına karşı kullanmayacaklarına dair güvence verdiler" dedi.

ABD, Ukrayna'ya 300km (186 mil) menzile sahip Ordu Taktik Füze Sistemleri sağlamayacağını söyledi.

Rusya, ABD'nin HIMARS'ı sağlama kararının doğrudan bir çatışma riskini artıracağını şiddetli bir şekilde ifade etti.

Kremlin’den bugün gelen açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya roket sistemleri ve mühimmat tedarik etme kararını sert bir dille eleştirdi ve Vaşhington'u "ateşe körükle gitmekle" suçladı.