AB ambargosu Rusya'yı nasıl etkiler?

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Rusya’dan petrol ithalatının durdurulması yönünde karar alınacağını duyurdu. Peki bu karar Rusya ve AB'yi nasıl etkileyecek?
  • 04.05.2022, 14:04:05
  • Güncelleme: 10 ay önce
AB ambargosu Rusya'yı nasıl etkiler?

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, önümüzdeki günlerde üzerinde anlaşmaya varılacak altıncı yaptırım paketinin ayrıntılarını verdi. Bu ayrıntılarda göze en çok çarpan nokta ise, Rusya’dan petrol ithalatının durdurulması oldu.

Avrupa’nın Moskova’ya petrol için bir günde ödediği tutar çeyrek milyar doları buluyor. Bu satın almaların durması Moskova’yı yada Avrupa’yı nasıl etkileyecek ve ne tür etkileri olacak?

Yükselen enerji fiyatları, Rusya’nın yurtdışına toplamda 180 milyar dolarlık ham petrol satışı yapabilmesinin önünü açıyordu. Bu rakam Rusya’yı finanse etmede önemli bir yere sahip olacaktı.

Rusya, petrol satışı için Çin ve Hindistan gibi ülkelere uygun fiyatlı petrol satışı gerçekleştirmeyi hedeflese de Avrupa’ya yaptığı satışların çok az bir kısmı kadar gelir elde edecek. Rus yetkililer nisanda varil başına 70,5 dolardan işlem gördüğü belirtti. Böylece Rusya petrolünü %33 indirimle satmış oldu. 

Rus doğalgazına alternatif 

Avrupa’nın Rus doğalgazına da sırt çevirmesi birliği farklı enerji arayışlarına itti. Bunların en başında sıvılaştırılmış doğal gaz geliyor. Geçtiğimiz gün Yunanistan bir aktarma merkezini hizmete açtı. Böylece özellikle ABD ve Katar’da ithal edilmesi planlanan sıvılaştırılmış doğal gaz için yeni bir aktarma merkezi oluşturulmuş oldu. Avrupa’nın en büyük aktarma merkezi ise İspanya’da bulunuyor.