7 bin göçmen ABD sınırında hayatını kaybetti

Meksika’dan ABD’ye geçmeye çalışan göçmenler sınırda yaşam mücadelesi veriyor.
  • 26.04.2022, 11:24:45
  • Güncelleme: 3 hafta önce
7 bin göçmen ABD sınırında hayatını kaybetti

Daha iyi bir hayat kurmak amacıyla ABD’nin Meksika’ya olan sınırına gelen göçmenler yaşamlarını hiçe sayarak sınırı geçmeye çalışıyor. Ulusal Göç Enstitüsü’nün verdiği son rakamlara göre yasal olmayan yollardan sınırı geçmeye çalışan kişi sayısı son 4 günde 6 bine ulaştığı yönünde.

SINIRDA IRKÇILIK VAR

Sınırda ABD’li yetkililer tarafından kötü muameleye tabi tutulduklarını söyleyen göçmenler kendilerine ırkçılık yapıldığını ifade ediyorlar.

ABD’ye Meksika üzerinden girmeye çalışan göçmenlerin büyük çoğunluğunu Hondursa, Küba, Guatemala, Nikaragus, El Salvador, Kolombiya, Venezuela, Peru, Ekvador ve Haiti uyruklu olduğu belirtiliyor.

 REFAKATSİZ ÇOCUKLAR SORUNU

Ulusal Göç Enstitüsü’nün verdiği rakamlar arasında dikkat çeken diğer bir konu ise sınırı geçmeye çalışan refakatsiz çocuklar. Son 4 günde refakatsiz çocuk sayısının i200 olduğu kayda geçiyor. Uluslararası insan hakları kuruluşlarının verdiği bilgiye göre ise 20 bin çocuğun ABD’nin Meksika sınırında ciddi risk altında olduğu yönünde.

7 BİN GÖÇEN SINIRDA HAYATINI KAYBETTİ

ABD’nin Meksika sınırında neredeyse her gün bir trajedi yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde sınır duvarını geçerken asılı kalarak ölen Griselda Verduzco (32) adlı kadının cesedi, göçmenlerin çıktıkları tehlikeli yolculuğu ortaya koyar nitelikte.  Verduzco, sınırda ölen kişilerden sadece biri. 1998’den bu yana 7 bin düzensiz göçmenin öldüğü tespit edilmiş. Kayıt dışı kalanlar için ise bir rakam telaffuz edilmiyor.

ABD’YE GÖÇLER ARTTI

ABD’ye olan illegal göçlerin ise özellikle geçen yıldan bu zamana arttığı ifade ediliyor. Bu göçlerin özellikle ekonomik çıkmazda olan Latin Amerika ülkelerinden olduğu kayda geçiyor. Bu süreçte göçmen tacirlerinin birçok insanı kandırdığı ve onları neredeyse ölüme sürükledikleri yönünde.

Uzun yıllardır Orta Amerika ülkelerinden yola çıkan çok sayıda düzensiz göçmen, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD'ye yeni bir hayat kurmak için ulaşmaya çalışıyor.