Avrupa ülkeleri, Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail'i silahlandırıyor Avrupa ülkeleri, Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail'i silahlandırıyor

CBC News kanalının haberine göre, basın toplantısında konuşan Trudeau, UCM Başsavcısı Kerim Han'ın İsrail Başbakanı Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında "yakalama kararı" başvurusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Trudeau, bir ülkenin başbakanı ile Hamas'ın aynı kefeye konmasının "can sıkıcı" olduğunu belirterek, "Ancak en başından beri herkesin uluslararası hukuka saygı duyarak uymasının ne kadar önemli olduğunu söylüyorum." ifadesini kullandı.

UCM'nin Netanyahu ile Hamas'ı eşit olarak değerlendirmesinin mevcut duruma faydası olmayacağını dile getiren Trudeau, bunun Kanada'nın uluslararası hukuka inancını sarsmayacağını sözlerine ekledi.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly de ülkesinin, UCM'nin bağımsızlığına saygısının tam olduğunu vurgulayarak, "Tüm taraflar, uluslararası hukuka göre hareket ettiklerinden emin olmalılar." dedi.

Editör: Meryem Elif Polat