Rusya, Ukrayna’ya askeri harekat başlattı

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını açıklamasının ardından, Ukrayna’nın başkenti Kiev başta olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinden patlama sesleri duyulmaya başlandı.
  • 24.02.2022, 08:44:01
  • Güncelleme: 4 ay önce
Rusya, Ukrayna’ya askeri harekat başlattı

Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı sözde yönetimlerin Rusya'dan askeri yardım talebinde bulunması üzerine Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını açıkladı.

ART ARDA PATLAMALAR

Ukraynalı yerel yetkililer, Rusya’nın işgal harekatının başladığını ve çeşitli kentlerde yaşanan art arda patlama seslerinin füze saldırılarının olduğunu belirtti.

Başkent Kiev’in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda patlamalar yaşandı.

Saldırılarda nerelerin vurulduğuna veya can kaybı olup olmadığına dair bir bilgi verilmezken, Rus askerlerinin, ayrılıkçı bölgelerin ötesine geçip geçmediğine dair bir açıklama yapılmadı.

ÜLKE ÇAPINDA SIKIYÖNETİM

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülke çapında sıkıyönetim ilan etti.

Vladimir Zelenskiy, "Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız." dedi.

Zelenskiy, paylaştığı video mesajda, Putin'in Donbas'a özel operasyon, Ukrayna'nın askeri altyapılarına ve sınır muhafızlarına saldırı başlattığını belirtti.

RUSYA, BATI SINIRINI SİVİL UÇUŞA KAPATTI

Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ta başlayan askeri operasyonun ardından Havacı ve Denizcilere Uyarı (NOTAM) yayınlayarak, "Silah ve askeri teçhizat kullanımı nedeniyle sivil uçakların uçuşlarının güvenliğine yönelik yüksek tehdit nedeniyle Rusya'nın Ukrayna ve Belarus ile olan batı sınırında hava sahası kullanımı geçici olarak durdurulmuştur." ifadesine yer verildi.

RUSYA: UKRAYNA'DAKİ HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki hava savunma sistemleri, askeri hava limanları ve hava kuvvetlerinin "yüksek hassasiyetli silahlarla" etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

THY SEFERLERİNİ İPTAL ETTİ

Türk Hava Yolları (THY), Ukrayna hava sahasının kapatılması sebebiyle ülkeye düzenlediği tüm seferlerini iptal ettiğini duyurdu.