Rus askeri araçlarındaki sembollerin şifresi çözüldü

Rusya’nın Ukrayna savaşında kullandığı araçların üzerindeki çeşitli semboller sosyal medyada merak konusu oldu. Harflerden oluşan o sembollerin ne anlama geldiğini sizin için araştırdık.
  • 02.03.2022, 17:21:41
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Rus askeri araçlarındaki sembollerin şifresi çözüldü

Ukrayna topraklarındaki harekata katılan Rus araçlarının üzerinde yer alan bazı semboller dikkat çekti. Zırhlı araçlarının üzerinde Rus alfabesinde olmayan bazı harflerin bulunması merak konusu oldu.

Bazı uzmanlar ise çoğu Ukrayna tankının Sovyetler Birliği döneminden kalması ve Rus filosu ile kolayca karıştırılabilecek olmaları nedeniyle, Rusya’nın bir ‘dost ateşini’ önlemek için bazı semboller kullandığını iddia etti.

Söz konusu sembollerin ne anlama geldiğini Rus savunma politikası uzmanı Rob Lee açıkladı. Lee, Z harfinin Ukrayna bölgelerine gönderilen bazı Rus birliklere atıfta bulunabileceğini belirtti.

‘Z’ harfi Rusya’nın doğu kuvvetlerini; ‘O’ harfi Belarus’tan (Beyaz Rusya) giren kuvvetleri; ‘X’ harfi Ramazan Kadirov’a bağlı grupları; ‘V’ harfi Rus deniz piyadelerini; ‘A’ harfi ise Rus özel kuvvetlerini temsil etiği öğrenildi.

Ayrıca ‘Z’ harfinin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’ye atıf olduğu yönünde spekülasyonlar da var. Burada ilginç olan durum ise, Z harfi Rus alfabesinde yer almıyor.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) doğuya doğru genişleme politikasını bahane eden Rusya, 2008’de Gürcistan’a bağlı Güney Osetya ve 2014’te kadim Türk yurdu olan Kırım’ı işgal etti.

Saldırgan politikalarına hız kesmeden devam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son olarak Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas’ın tarihi Rus toprağı olduğunu ifade ederek, Kiev yönetimine karşı geniş çaplı “işgal” operasyonu başlattı.