Mukavemet ve iftihar: HAMAS, 34 yaşında!

Filistin İslami Direniş Hareketi, namıdiğer HAMAS, intifada ile, direniş ile, mukavemet ile hayatımıza gireli ve bir davayı omuzlayalı tam 34 sene oldu.
  • 14.12.2021, 12:32:46
  • Güncelleme: 2 ay önce
Mukavemet ve iftihar: HAMAS, 34 yaşında!

14 Aralık 1987'de kurulan Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS), bugün 34 yaşında vizyonunu geliştirmeye ve Filistin davasını omuzlamaya devam ediyor.

HAMAS, 1987 yılında Şeyh Ahmet Yasin, Abdülaziz el Rantisi ve Muhammed Taha tarafından birinci intifadanın başlangıcında, Mısır'daki Müslüman Kardeşler’in (İhvan) Filistin kanadı olarak kuruldu.

Mısır’da faaliyet gösteren İhvan liderleri tarafından bir oluşum olarak kurulan HAMAS’ın kurucu liderlerinden Şeyh Ahmet Yasin, çocuk yaşlarda geçirdiği bir kaza sonrasında hayatına felçli olarak devam etti.

Buna rağmen zekâsı ve etkileyici hitabeti ile Filistin’de ümmetin omurgasını ihya için halkı direniş üzere toplamayı başardı.  

Şeyh Ahmet Yasin ve dava arkadaşlarının tesis ettiği cami merkezli, davet ve tebliğ ağırlıklı, ihlas ve fedakârlık üzerine inşa edilen çalışma, kısa sürede meyvelerini vermeye başladı.

Mescit merkezli direnişi başlatan Ahmet Yasin, sabah namazını kıldığı mabedden çıkarken şehit olarak, Mehmet Zahid Kotku’nun (ks.) "Ölmek istemeyeceğin yerde bulunma." sözünün müspet bir tecessümü oldu.  

Şeyh Ahmet Yasin, Abdülaziz el Rantisi ve Muhammed Taha döneminde taş ve sopalarla başlayan direniş, Halid Meşal, İsmail Heniyye dönemlerinde füze ve ağır silahlarla devam etti.

HALİD MEŞAL’DEN 34. YIL MESAJI

HAMAS Yurt Dışı Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Filistin İletişimciler ve Medya Derneği'nin (FİMED) İstanbul'da düzenlediği bir programda yaptığı konuşmada hareketin bugüne kadar geçirdiği evreler ve geleceğe bakışı hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Hamas'ın kuruluşunun 34. yıl dönümü münasebetiyle, gazetecilerden, yazarlardan, fikir adamlarından ve siyasetçilerden oluşan davetliler grubuna hitaben konuşan Halid Meşal, Hamas'ın kuruluşunun 34. yıl dönümünde de ilkelerine tam güvenle yoluna devam ettiğini vurguladı. 

Meşal konuşmasında, İsrail'in yenilgiye uğratılacağı konusundaki kanaatinin her geçen gün daha da güçlendiğini kaydederek; "İşgalci her ne zaman Filistin davasını bitirme noktasına çok yaklaştığını ve artık onu tarihe gömeceğini, izlerini ortadan kaldıracağını düşünse, Filistin halkı ve direnişi bir şahlanışa geçerek onu sıfır noktasına geri çevirmektedir." ifadesini kullandı. 

Meşal, işgal rejiminin askeri ve teknolojik yönden çok güçlü olmasına, bütün bölgeyi yıkacak bir güce sahip olmasına rağmen bu bölgede kalıcı olma ve kazıklarını sağlamlaştırma gayesine ulaşma gücünden de yoksun olduğunu vurguladı.

GAZZE ŞERİDİ'NDE KUTLAMA

Gazze Şeridi'nde, Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın 34. kuruluş yıl dönümü binlerce kişinin katıldığı iki mitingle kutlandı.

Gazze'nin batısında ve kuzeydeki Cibaliya Mülteci Kampı'nda gerçekleştirilen mitinglere katılanlar, "direnişi" destekleyen sloganlar attı.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Mahmud ez-Zahhar, Gazze'nin batısında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Hamas'ın İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılması için her türlü çabayı gösterdiğini söyleyerek, "Ne pahasına olursa olsun kahramanlarımızı işgal hapishanelerinde bırakmayacağız." dedi.

Hamas'ı terör örgütü olarak tanıyan İngiltere ve ABD'ye de seslenen Zahhar, "Hamas, görevi Filistin topraklarını özgürleştirmek, halkını ve kutsal mekanlarını korumak olan bir kurtuluş hareketidir." ifadelerini kullandı.

Zahhar ayrıca, Araplar ile Müslüman ülkeleri Filistin direnişini desteklemeye çağırdı.

Hamas yöneticilerinden Muşir el-Mısri de Cibaliya Mülteci Kampı'ndaki mitingde yaptığı konuşmada Filistin'de ulusal birliği ve uyumu sağlamak ve Filistin saflarını birleştirmek için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Mısri, Filistin'deki direnişe verilen her türlü desteği memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, şeffaf ve dürüst bir şekilde başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılması çağrısında bulundu.

Hamaslı yönetici Mısri ayrıca, Hareketin, İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı haksız ablukayı kırmak için her yolu deneyeceğini sözlerine ekledi.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber, Palinfo, Aljazeera