Donbas krizine dünya nasıl tepki gösterdi?

ABD, Fransa ve Türkiye gibi birçok ülke Putin’in Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk ve Luhansk’taki Rus yanlısı ayrılıkçıların yönetimlerini tanıma kararını kınarken; bazı Güney Amerika ülkelerinden Moskova'nın saldırgan politikalarına karşı destek açıklaması geldi.
  • 22.02.2022, 11:01:20
  • Güncelleme: 4 ay önce
Donbas krizine dünya nasıl tepki gösterdi?

Son haftalarda gerilimlerin iyice tırmandığı Kiev-Moskova hattı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in son hamlesiyle yeni bir boyut kazandı.

Önceki akşam yaptığı açıklamada Donbas’ın tarihsel olarak Rusya'nın bir parçası olduğunu ifade eden Putin, Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ilan edilen sözde yönetimleri tanıma kararı aldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Moskova yönetiminin aldığı kararı kınarken, hiçbir şekilde egemenliklerinden taviz vermeyeceklerini açıkladı.

Zelenskiy, “Tarih dersleri için zamanımız yok. Barış istiyoruz. Ukrayna'nın uluslararası kabul görmüş sınırları, Rusya'nın eylemlerine rağmen aynı kalacak. Kimseye borçlu değiliz ve kimseye de bir şey vermeyeceğiz” dedi.

RUSYA'YA BİRKAÇ ÜLKE DIŞINDA DESTEK YOK

Putin'in sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti'ni tanıyan kararı imzalamasının ardından, birçok ülke ve kurumdan konuyla ilgili açıklama geldi.

Gelişmeler sonrası Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile telefonda görüşme gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği (AB), Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Fransa, Japonya ve Türkiye Rusya’nın saldırgan politikalarını kınarken, söz konusu işgal girişiminin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Venezuela, Nikaragua, Küba gibi ülkelerin yanında, Suriye’yi 11 yıldır kan gölüne çeviren Esed rejimi ise Ukrayna’nın doğusunda ilan edilen sözde cumhuriyetleri tanıma kararı aldıklarını duyurdu.

ABD VE AB'DEN YAPTIRIM AÇIKLAMASI

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, acil toplanan BMGK'da Rusya'ya ek yaptırım uygulanabileceği sinyalini verdi. Greenfield, Rusya'nın adımına karşı ülkelere destek çağrısında bulunarak, "Birlikte hareket etmeliyiz" dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, “Rusya'nın tanıma kararı alması üzerine yaptırımlar masada olacak” açıklamasında bulundu. Avrupa Komisyonu Başkanu Ursula van der Leyen ise “AB karara yaptırımlarla karşılık verecek” dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Rusya'nın Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanımaya yönelik kararını kınıyorum. Bu, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalıyor, ihtilafın çözümüne yönelik çabaları aşındırıyor ve Rusya'nın taraf olduğu Minsk Anlaşmalarını ihlal ediyor” dedi.

Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) olağanüstü toplantıya çağırdı.

TÜRKİYE'DEN RUSYA'YA VETO

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'daki ayrılıkçı Donbas bölgesinin bağımsızlığını tanıma kararını reddettiklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu'nun, sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı Minsk Anlaşmaları’na aykırı olduğu gibi, Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına gelmektedir. Rusya’nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

JAPONYA: ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı yönetimleri resmen tanıma kararını, sert şekilde kınadıklarını bildirdi.

Başbakan Fumio, düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararının, Minsk Barış Anlaşması ile uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

Rusya'nın hamlelerinin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini ihlal olduğunu belirten Japon Başbakan, "Bu kabul edemeyeceğimiz bir hamle ve sert şekilde kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜRKİ CUMHURİYETLERDEN İLK TEPKİ

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, Kazakistan Bakanlar Kurulunun haftalık toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin Donbas'taki gelişmelere dair yaklaşımını değerlendirdi.

Tileuberdi, Rusya’nın aldığı kararı Güvenlik Konseyi toplantısında değerlendireceklerini belirterek, "Ancak şunu temin ederim ki, Kazakistan tarafından Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyetinin tanınması söz konusu değildir" dedi.

AVUSTRALYA: KABUL EDİLEMEZ, SEBEPSİZ, HAKSIZ

Rusya Devlet Başkanı Putin’in aldığı karara karşı çıkan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, "Rusya geri adım atmalı. Koşulsuz olarak kendi sınırlarının arkasına çekilmeli ve komşularını tehdit etmekten vazgeçmelidir" dedi.

Başbakan Morrison, Tazmanya eyaletinde düzenlediği basın toplantısında, Rusya Federasyonu'nun, sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararına tepki gösterdi.

Rusya'nın aldığı kararı "Kabul edilemez, sebepsiz ve haksız" olarak tanımlayan Morrison, "Rusya geri adım atmalı. Koşulsuz olarak kendi sınırlarının arkasına çekilmeli ve komşularını tehdit etmekten vazgeçmelidir" diye konuştu.

ESED REJİMİ PUTİN’E BORCUNU ÖDÜYOR

Venezuela, Nikaragua, Küba'nın yanı sıra Suriye iç savaşında Rusya’nın desteği ile 11 yıldır iktidarda kalmaya devam eden Esed rejiminin de Donetsk ve Lugansk bölgelerinde alınan sözde bağımsızlık kararlarını tanıyacağı öne sürüldü.

Rusya Parlamentosu Milletvekili Dmitry Sablin, Sputnik Arapça'ya verdiği demeçte, “Esed, Şam'ın Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri’ni tanımaya hazır olacağını söyledi” açıklamasını yaptı.