Yunan basınında gündem Türkiye'nin savunma sanayi


Yunanistan’da Türkiye’nin savunma sanayinde yaptığı atılımlar gündem olmaya devam ediyor.  Yunan spiker İoannis Theodoratos, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarısından bahsederek ülkesine isyan etti.

Yunan basınında gündem Türkiye'nin savunma sanayi

Theodoratos, 'Türkiye her şeyi yapıyor, Türkiye savaş gemileri yapıyor, Türkiye silah sistemleri geliştiriyor. Biz ise Mirage 2000 uçakları için fren sistemi almayı kutluyoruz.' diye konuştu.

Yunan Bluesky kanalının muhabiri İoannis Theodoratos, Türkiye'nin bölgedeki artan gücü karşısında çaresizliklerini itiraf etti.

Star gazetesinin aktardığı habere göre, Türkiye'nin sürekli olarak yeni savaş gemilerini geliştirdiğini belirten Theodoratos, "Erdoğan Türkiye'nin hedefinin 2023 yılına kadar yabancı savunma sanayiine olan bağımlılığı sona erdirmek olduğunu duyurdu. Türkiye her şeyi yapıyor, Türkiye savaş gemileri yapıyor, Türkiye silah sistemleri geliştiriyor. Biz ise Mirage 2000 uçakları için fren sistemi almayı başarı olarak görüyoruz. Türklerin kendi silah sistemlerine takmak için hazır ramjet motorları var. Hava-Kara ve Kara-Kara füzeleri var. Bunlar Doğu Akdeniz'deki savaşın seyrini değiştirecek şeyler. Biz ise nihayet Mirage'lar için fren almayı kutluyoruz." diye konuştu.

"Denizdeki hakimiyetimizi kaybetmeye başladık"

Haberde Theodoratos, "Elimizde tek bir çözüm var. Silahlı kuvvetlere ve onların planlarına güveneceğiz. Bu bizim hayatta kalma mücadelemiz, deniz bizim kalkanımız. Denizdeki hakimiyetimizi kaybedersek ve görünen o ki kaybetmeye başladık o zaman havada da kaybetmiş oluruz." sözlerini sarf etti.

Etiketler: yunanistan , İoannis Theodoratos