YPG destekçisi ABD’li kuruluşun temsilcisi SMO’ya ‘terörist’ dedi

Terör örgütü YPG destekçisi ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu Başkan Yardımcısı Nadine Maenza, Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nu ‘terörist’ olarak niteledi.

YPG destekçisi ABD’li kuruluşun temsilcisi SMO’ya ‘terörist’ dedi

Türkiye’nin terör örgütü olarak nitelediği YPG’nin sözde komutanı Mazlum Kobani ile fotoğrafları bulunan Maenza, Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu’na (SMO) destek vererek Afrin, Tel Abyad ve Rasulayn’i işgal ettiğini ve binlerce Kürt’ü göçe zorladığını öne sürdü.

Maenza, Komisyonunun hazırladığı 2021 yılı raporunda ABD hükümetinden Ankara’ya baskı yapmasını ve belirli bir süre içerisinde Suriye’den TSK’nın çıkarılmasını talep ettiklerini, bunun için gerekirse ambargo uygulamasını tavsiye ettiklerini belirtti.

Terör örgütü YPG/PKK’ya bağlı sözde öz yönetimi sürekli ziyaret eden ve onlara destek veren Nadine Maenza’nın Suriye Milli Ordusu’na saldırarak 'terörist' olarak nitelemesi yerel unsurların büyük tepkisini çekti.

Cerablus’tan İdlib’e, Tel Abyad’dan Rasulayn’e Suriye’nin birçok bölgesini terör örgütü YPG unsurlarından kurtaran ve güvenli bir ortam oluşturan TSK ve Türkiye’nin desteklediği SMO’ya yönelik bu yaklaşım tepkiyle karşılandı.

Etiketler: YPG , ABD , PKK , Suriye Milli Ordusu , Nadine Maenza