Yerlerinden edilmiş Suriyeli çocuklarda intihar patlaması

Yerel halkın ve yerinden edilmiş insanların hava bombardımanı ve koronavirüs salgını tehditleriyle boğuşmaya devam ettiği Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib’de geçen yıl intihar girişimleri ve buna bağlı ölümler hızla arttı.

Yerlerinden edilmiş Suriyeli çocuklarda intihar patlaması

The New Arab’da yer alan habere göre Save the Children, bu hafta yaptığı açıklamada, intihar sonucu ölümlerin 2020'nin son üç ayında aynı yılın ilk üç ayına göre yüzde 86 oranında arttığını söyledi.

STK’dan dün yapılan açıklamaya göre, kaydedilen intihar girişimleri ve ölümlerin beşte biri çocuklar tarafından gerçekleştirildi.

Save The Children Suriye Direktörü Sonya Khush, "On yıldır devam eden çatışmalardan sonra, artık çocukların kendi canlarına kıymaya başladığını görüyoruz. Çocukların eğitim alamadıkları, yeterli yiyecek ve barınma imkanı bulamadıkları bir hayattan başka bir çıkış yolu göremedikleri bir noktaya gelmeleri inanılmaz derecede üzücü," dedi.

2020'nin son üç ayında toplam 246 kişi intihar ederek hayatına son verdi ve 1.748 intihar girişimi kaydedildi.

STK, bu ölümlerin çoğunun yerlerinden edilmiş kişiler tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

İdlib, yaklaşık 2 milyon yerinden edilmiş insana ev sahipliği yapıyor ve bunların birçoğu on yıldır süren çatışmalar sırasında iki hatta üç kez evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Ülkenin diğer bölgelerinin Beşşar Esed rejimi tarafından yeniden ele geçirilmesinin ardından yüz binlerce kişinin kaçmak zorunda kaldığı İdlib, Suriye'de muhaliflerin elindeki son bölge.

Bu bölgede yaşayan 3 milyondan fazla insan, Suriye rejimi ve Rus güçleri tarafından rutin hava bombardımanına maruz kalıyor.

Save the Children, yerlerinden edilmiş insanların yaşadığı kamplardaki kalabalık, sağlıksız koşullar ve altyapı eksikliğinin bölgedeki ruh sağlığı sorunlarını şiddetini artırdığını belirtti.

STK ayrıca, özellikle çocuklarda intihar nedeniyle ölümlerin artmasındaki faktörlerin arasında artan yoksulluk, çökmüş ilişkiler, aile içi şiddet ve çocuk evliliklerine işaret ediyor.

Save The Children'ın ortak kuruluşu olan bölgedeki Hurras Network'ten bir ruh sağlığı uzmanı, intihar sonucu ölen 15 yaşındaki bir kızın hikayesini paylaştı.

Ölümünden bir yıl önce evlenen kızla ilgili bilgi paylaşan söz konusu uzman, "İntihar ederek öldüğü gün, kocası ona sorun çıkardı ve tartıştılar. Kocası bu yüzden evden ayrıldı ve döndüğünde onu ölü buldu,” dedi.

Save The Children, bağışçılarını ve uluslararası toplumu akıl ve ruh sağlığı programlarına yatırım yapmaya, aile içi şiddet ve intihar mağdurlarına özel destek vermeye çağırdı.

Temel insani ihtiyaçların sağlanması önemine işaret eden Save the Children, bağışçılarının ve uluslararası toplumun sorunları temel nedenlerini ele almaları gerektiğine dikkat çekti.

Çeviri: Engin Dinç

Etiketler: Suriye , Suriyeli çocuklarda intihar , İdlib'de intihar vakaları , İdlib kampları , Save The Children