Washington: Sezar Yasası, Suriye'ye insani yardımı engellemiyor

ABD Hazine Bakanlığı, önceki gün, ABD dışındaki kişilere yönelik Sezar Yasası uyarınca ikincil yaptırımların uygulanmasına açıklık getiren bir bildiri yayınladı.

Washington: Sezar Yasası, Suriye'ye insani yardımı engellemiyor

Bakanlık, Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası’nın 2019’da Suriyelilere insani yardım ulaştırılmasını engellemediğini bildirdi. 

Açıklamaya göre, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), ABD'li kişilerin böyle bir etkinliğe katılmak için kurumdan özel bir lisansa ihtiyaç duymaması halinde, Sezar Yasası uyarınca yaptırımların belirlenmesi amacıyla işlemleri "kayda değer" olarak değerlendirmeyecektir.

Bu nedenle, sivil toplum kuruluşları (STK'lar) ve yabancı finans kurumları da dahil olmak üzere ABD vatandaşı olmayan kişiler, Suriye Yaptırım Yönetmeliği uyarınca verilen genel bir lisans kapsamında ABD'li kişilere yetki veren faaliyetlerde bulunmak, işlemleri ve ödemeleri kolaylaştırmak için Sezar Yasası kapsamındaki yaptırımlara maruz kalma riskini almayacaktır.

Bakanlık, Suriye ile insani yardım ve ticaretle ilgili Suriye Yaptırım Yönetmeliği içindeki lisans listesi için, insanların OFAC'ın 16 Nisan 2020 tarihli "Bilgi Formu: COVID-19 ile Mücadele için İnsani Yardım ve Ticaret Sağlanması"na bakması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, Sezar Yasası'nın 7425. bölümü, bazı istisnalar dışında, STK'ları desteklemek için belirli hizmetleri yetkilendiren Suriye Yaptırım Yönetmeliği'nin genel lisansını düzenliyor.

ABD vatandaşı olmayan kişilere ilişkin kılavuzun, OFAC tarafından yönetilen diğer yaptırım programları kapsamında yaptırımlara tabi olabilecek işlemler ve faaliyetler için geçerli olmadığı vurgulandı.

Bunlar, muaf tutulmadıkça veya OFAC tarafından başka türlü izin verilmedikçe, İcra Emri (EO) 13224 (OFAC'ın terörle mücadele otoritesi) veya EO 13894 (OFAC'ın Suriye ile ilgili otoritesi) kapsamında belirlenmiş engellenen kişilerle yapılan işlemleri içerir.

Kanunun uygulanmasından bu yana Washington, Suriye rejimine ve müttefiklerine bağlı 100'den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladı.

Gözlemciler, Hazine'nin yaptığı açıklamanın, Suriye'ye insani yardım sağlama sürecinin karşılaştığı zorluklar ışığında, Washington'un bazı finansal ve ticari işlemlere yönelik yaptırımlarını muhtemelen azaltacağını gösterdiğini söyledi.

Washington'daki Suriyeli muhalefet kaynakları, ABD'li yetkililerle iletişim kurma çabalarının nihayet sonuç verdiğini söylediler.

Rejimin Suriyelileri cezalandırmak için Kanun'u istismar etmesine izin vermemek için neler yapılabileceğine dair bir açıklama talep ettiler.

Çeviri: Emirhan Kemendi

Etiketler: suriye , ABD , Sezar Yasası