Uygurlar yangın bölgelerine destek olmak için yollarda

Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine sessiz kalmayan Doğu Türkistanlılar, dün gece destek olmak amacıyla Antalya’nın Manavgat ilçesine doğru yola çıktı.

  • 04.08.2021, 11:58:41
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Uygurlar yangın bölgelerine destek olmak için yollarda

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar, yaşanan orman yangınlarına karşı Türk halkına destek olmak için felaket bölgelerinden Manavgat’a 30 kişilik bir ekip gönderdi. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin organizasyonuyla İstanbul’dan yola çıkan ekip, sembolik de olsa Doğu Türkistanlıların Türk halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu ortaya koyacak.

Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden konuya ilişkin, 3 Ağustos 2021 tarihinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde devam eden yangınların verdiği zararlar ve can kayıplar hepimizi derinden üzmektedir. Doğu Türkistanlılar olarak bu zorlu süreçte ülkemizin yanında olmak için Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Ekibi yola çıkmıştır. Doğu Türkistan STK’lar Birliği ve Mavi Hilal Cemiyeti, Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi öncülüğünde yangın olan bölgeye elimizden geleni yapmak için yola çıktık.”

  • Kaynak: QHA