Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden İsrail açıklaması: Takip ediyoruz  

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Fatou Bensouda, Doğu, Batı Şeria, Gazze ve çevresinde muhtemelen Roma Statüsü kapsamına giren savaş suçlarını büyük bir endişeyle takip ettiğini söyledi. UCM'nin İsrail'e yönelik hali hazırda devam eden bir soruşturması var. 

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden İsrail açıklaması: Takip ediyoruz  

Russia Today'de yer alan habere göre Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı Fatou Bensouda yaptığı açıklamada, “Doğu Kudüs dahil Batı Şeria'da, Gazze'de ve çevresinde şiddetin ve muhtemelen Roma Statüsü kapsamına giren [savaş] suçlarının tırmanışını büyük bir endişeyle takip ediyorum.” dedi.

UCM’den İsrail’e Filistin soruşturması

UCM, 16 Ocak 2015'te İsrail tarafından işlenen savaş suçlarıyla ilgili ön inceleme açılması kararı aldığını bildirmişti.

Başsavcı Fatou Bensouda, söz konusu ön incelemenin, Filistin'in, 2 Ocak 2015'te mahkemenin kuruluşuna kaynaklık eden Roma Anlaşması'nı imzalaması ve 1 Ocak 2015'te UCM'ye verdiği, Filistin topraklarında işlenen suçlarla ilgili mahkemenin otoritesini 13 Haziran 2014 itibarıyla kabul ettiğine dair beyanı üzerine açıldığını açıklamıştı.

İsrail'in UCM'ye üye olmadığına işaret eden Bensouda, soruşturma açılması yönünde hakimlerden soruşturmanın coğrafi kapsamını belirlemelerini istedi.

UCM ilk derece dairesi 5 Şubat 2021'de verdiği kararda Mahkemenin Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs ve diğer Filistin topraklarında işlenen suçları soruşturmak için yargı yetkisine sahip olduğuna ve Filistin'in Mahkemeye taraf devlet olduğuna hükmetmişti.