Türkiye'ye Suriyeli muhaliflerden yardım eli! SAK ekibi Adana'da

Suriyeli muhaliflerin, arama kurtarma ekiplerinden biri olan SAK, Türkiye'de çıkan yangınlarda AFAD ve Jandarma'ya destek veriyorlar.

  • 01.08.2021, 17:00:14
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Türkiye'ye Suriyeli muhaliflerden yardım eli! SAK ekibi Adana'da

Suriyeli muhaliflere ait, "Suriye arama kurtarma ekipleri" (SAK) Adana'da çıkan orman yangınına müdahalede, AFAD ve Jandarma'ya destek veriyor.

SAK'ın internet sitesinde yayımlanan "28 Temmuz Çarşamba günü meydana gelen Adana' nın Kozan ilçesindeki yangından dolayı birden fazla köy tamamen hasar görmüş onlarca mahalle ciddi hasar almıştır. Halen de yangın söndürme çalışmaları devam etmektedir. SAK olarak Kozan ilçemizdeki bu afette, afetzadelerimize ve yangın söndürme çalışmalarında mesai harcayan görevlilere gönüllü olarak kumanya ve su dağıtımı yapacak, moral ve motivasyonlarını arttırıp, hemhal olabilecek görev ve sorumluluk alabilecek gönüllülere ihtiyacımız vardır." duyurusundan sonra 40'dan fazla gönüllü ile yangın söndürme ve oradaki ekiplere ihtiyaç malzemesi taşıyan SAK, AFAD ve Jandarma ile kordineli bir şekilde çalıştı.

 

Adana’nın 4 ilçesinde orman yangını

Adana'nın 4 ilçesindeki 6 noktada 28 Temmuz'da çıkan orman yangınları devam ediyor. Ekipler, alevleri kontrol altına alabilmek için havadan ve karadan yoğun çalışma yürütüyor.

Aladağ ilçesi Boztahta ve Pos mahalleleri, Kozan ilçesi Gökgöz Mahallesi ile İmamoğlu ilçesi Otluk ve Cırıtlar mahallelerinde çıkan orman yangınları 3'üncü günde, Ceyhan ilçesi Belören Mahallesi’nde çıkan orman yangını ise 2'nci günde devam ediyor. Binlerce dönüm alanın kül olduğu ve çok sayıda evin hasar gördüğü yangınların hızının kesildiği belirtilirken, rüzgarın hala risk olarak değerlendirildiği öğrenildi.

Yangınları tamamen kontrol altına alabilmek için ekipler, havadan ve karadan çalışmalarını sürdürüyor.

AFAD konu ile ilgili açıklama yayınladı


Adana Orman Yangını

28 Temmuz'da Adana’da 21 alanda orman yangını meydana geldi Yangınlara 1 uçak, 1 helikopter, 16 arazöz, 12 su tankeri, 8 itfaiye aracı, 4 iş makinası, 1 ekskavatör, 1 robet, 2 pikap, 5 araç ve toplam 345 personel ile müdahale edilmektedir.
 
Meydana gelen yangınlardan 7 vatandaşımız etkilenmiştir. Sağlık Bakanlığı’ndan 8 ambulans, 1 UMKE aracı ve 27 personel bölgeye sevk edilmiştir.
Adana AFAD İl Müdürlüğü’nden 4 araç ve 18 personel bölgede görevlendirilmiştir. 
 
Kozan ilçesinden Akdam, Akarca, Salmanlı, Kızlarsekisi, Ergenuşağı ve Bağözü mahallelerinden 1.680 vatandaşımızın, Aladağ ilçesinden ise 25 vatandaşımızın tahliyesi gerçekleştirilmiştir. Kozan ilçesi Kızlarsekisi, Salmanlı, Gökyüzü, Kuytucak ve Akarca mahallelerinde, Aladağ ilçesi Boztahta köyünde tahliye çalışmaları devam etmektedir.