Türk ürünleri Katar'la kurulan ortak satış platformunda

Online alışveriş platformu Turkish Souq, Ankara ve Doha arasındaki ticari işbirliğini geliştirmek ve Türk mallarının küresel tüketicilere ulaşmasını sağlamak için dün Türkiye'nin başkenti Ankara'da hizmete girdi.

Türk ürünleri Katar'la kurulan ortak satış platformunda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk posta servisi PTT ve Katar posta servisi tarafından 2018 yılında kurulan e-ticaret platformunun binlerce Türk ürününün Katar halkının kullanımına sunulmasını sağladığını söyledi.

Karaismailoğlu, "Bu işbirliği sayesinde PTT, güçlü lojistik altyapısı ile de desteklenen e-ihracat alanında ülkemiz adına önemli bir girişimde bulunmuş ve dünya pazarına yaklaşık 300.000 ürünün arzını sağlamıştır." dedi.

Türkiye'yi küresel ölçekte desteklemek istediğini kaydeden Katar Postası Başkanı Faleh Al-Nami, yeryüzündeki herkesin Türk ürünlerinden yararlanacağını söyledi.

Ankara ve Doha, özellikle 2017’de Katar’ın Suudi Arabistan ve komşuları tarafından ablukaya alınmasından bu yana güçlü ilişkilere sahip.

İki ülke, son yıllarda askeri ve ekonomik bağları güçlendirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2020'de yüzde 6 artarak 1,6 milyar dolara ulaştı. Türkiye'nin Doha Büyükelçiliği tarafından sağlanan verilere göre Katar'ın Türkiye'deki yatırımları 22 milyar dolara ulaştı.

Çeviri: Emirhan Kemendi

Etiketler: Türkiye , Katar , Turkish Souq