Ateşin Çocukları İnisiyatifi: Türkiye'nin ormanlarını PKK mı ateşe verdi?

Türkiye, 60'dan fazla noktada çıkan orman yangınlarına müdahale edilirken yangınların sistematik bir PKK eylemi olma ihtimali yükseliyor. Türkiye'nin farklı şehirlerinde PKKlı teröristler orman kundaklamaya çalışırken yakalandı.
  • 05.08.2021, 10:44:37
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Ateşin Çocukları İnisiyatifi:  Türkiye'nin ormanlarını PKK mı ateşe verdi?

PKK/YPG terör örgütü içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren yabancı uyruklu 2 örgüt mensubunun orman yakma eylemi için İzmir, Manisa ve Bursa illerine gelerek keşif yaptıkları, orman yakma eylemini gerçekleştirerek illegal yollardan yurt dışına çıkacakları yönünde istihbari bilgi elde edildi.

Jandarma Sikorsky'e su sepeti taktı

İzmir MİT Bölge Başkanlığı, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü, İzmir İl Jandarma Komutanlığı, Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ve Manisa İl Jandarma Komutanlığı ile koordineli yapılan müşterek operasyon sonucu terör örgütü PKK üyesi iki kardeş Manisa'da ormanlık alanda yakaladı.

Ankara'da bir kişi kundaklamadan tutuklandı

Polatlı ilçesinde Ünal Y. adlı bir kişi, Topçu ve Füze Okulu güney sınırındaki tel örgülerin arasından kışla içindeki otları tutuşturarak yangın çıkardı. Kışla içerisinde nöbet tutan askerlerin ihbarı üzerine kışladaki itfaiye aracı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri olay yerine sevk edildi. İtfaiye ekiplerin kısa sürede müdahalesi ile yangın büyümeden söndürüldü. Olayın faili şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Osmaniye'de 5 şüpheli gözaltına alındı

Osmaniye’nin merkeze bağlı Sarpınağzı köyündeki ormanlık alandan dumanların yükseldiğini görenler, yetkililere bilgi verdi.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arazöz, su tankı ve orman işçisi sevk edildi.

Öte yandan, dün çıkan ve kontrol altına alınan Dereobası mevkisindeki orman yangınıyla ilgili 5 şüpheli gözaltına alındı.

PKK’lı hesap yangınlar sırasında ‘Ellerinize sağlık’ tweete attı

PKK’lı olduğunu iddia edilen “Avesta Roj @rozester23” adlı hesap orman yangınlarının çıkmasından kısa bir süre sonra “Ateşin Çocukları İnisiyatifi” görseli kullanarak “Ellerinize sağlık” tweete paylaştı.

Paylaşıma gelen tepkiler üzerine hesap kısa bir süre sonra kapatıldı.

"Ateşin Çocukları İnisiyatifi"

Yangınlarla ilgili olarak, 2019 yılında birçok yangının sorumluluğunu üstlenen PKK'nın orman yakma timi oldukları belirtilen "Ateşin Çocukları İnisiyatifi" üzerindeki şüpheler daha da artmış durumda.

Özellikle son dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerek Türkiye sınırları içerisinde gerekse dışında PKK'ya yönelik gerçekleştirdiği operasyonların, örgütün bu şekilde misilleme saldırılarına neden olabileceği düşünülüyor.

PKK bağlantılı "Ateşin Çocukları İnisiyatifi"nin 2019 yılında üstlendiği yangınlar şu şekilde:

2020'deki Hatay yangınını üstlenmişlerdi

9 Ekim’de 2020'de Hatay’ın Belen, İskenderun ve Arsuz ilçelerinde ormanlık alanda çıkan yangının şehir merkezine sıçraması gerek bölge halkı nezdinde gerekse ulusal düzeyde paniğe sebep oldu. 

Yangının başlamasıyla, yaz dönemlerinde Türkiye’nin çeşitli illerinde orman, fabrika, depo, bina ve araç sabotajları yaparak terör propagandası yapan ve PKK’ya bağlı otonom bir yapıya sahip olan “Ateşin Çocukları İnisiyatifi” Hatay’daki orman yangınını “Hatay’daki kutsal ateşi selamlıyoruz” sözlerini kullanarak üstlendi.

Örgüt yapmış olduğu açıklamada Hatay’ın özellikle seçildiğini belirterek Türkiye’nin Afrin’de gerçekleştirdiği operasyonda Hatay’dan Türk ordusuna yapılan yardımlara karşılık “intikam” almak amacıyla bölgenin yakıldığını açıkladı. Hatay yangınını PKK’ya bağlı söz konusu örgütün üstlenmesi ise kamuoyunda ve sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu.

Pakdemirli güncel bilgileri paylaştı

Bakan Pakdemirli, Twitter hesabından 28-29 Temmuz tarihlerinde çıkan devam eden ve söndürülen yangınlarla ilgili son bilgileri paylaştı.

Pakdemirli, "Bu savaşta başta orman kahramanlarımız, kamu kurumlarımız ve tüm halkımız; cansiparene, özenle, tüm gücümüzle geleceğimiz için savaşıyoruz. Tüm Türkiye'nin duaları bizimle. Canımız yanıyor. Söndüreceğiz." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Aktif olan tüm yangınların kontrol altına alınması ve söndürülme çalışması iyiye doğru bir gidiş var." diyerek, yangınların 57'sininin kontrol altına alındığını söyledi.

Bakan Pakdemirli, yaptığı açıklamada, "3 uçak, 9 İHA, insansız helikopter, 1 su tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve 4 bin personelle yangınla mücadele ediyoruz." ifadesini kullandı.

"Yangınların sebebiyle ilgili adli merciler, kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor"

Bakan Pakdemirli, "Yangınların sebebiyle ilgili adli merciler, kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor. Önemli bulgulara rastlandığında açıklama yapılır." ifadesini kullandı.

Pakdemirli, "Turizmle ilgili tesis yapılacaksa bunun şekil ve şartları bellidir. Ormanların yakılmasına ihtiyaç yoktur. Lütfen bu konuyu istismar etmeyelim." şeklinde konuştu.

ortadoguhaber.com