Türkiye'nin ciğerleri yanıyor! 111 yangın kontrol altına alındı

Türkiye genelinde devam eden yangınlardan 111 tanesi kontrol altınarak soğutma çalışamları yapılırken, 3 ilde süren 6 yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

  • 01.08.2021, 16:42:31
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Türkiye'nin ciğerleri yanıyor! 111 yangın kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter hesabından hafta başından yurt genelinde devam eden orman yangınları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pakdemirli infografik paylaşarak günel yangınları ve soğutma çalışması yapılan kontrol altına alınan yangınların listesini yayımladı.

Ateşin Çocukları İnisiyatifi: Türkiye'nin ormanlarını PKK mı ateşe verdi?
 

 

Ülke genelinde 28 Temmuz-1 Ağustos'ta çıkan yangınlar ve bu kapsamda sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgiler veren Pakdemirli, "An itibarıyla devam eden yangınlara 13 uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 1 insansız helikopter, 708 arazöz ve su tankeri, 120 iş makinası ile yaklaşık 4 bin 800 personel müdahale ediyor." ifadesini kullandı.

Pakdemirli'nin paylaşımında yer verdiği tabloda, 111 yangının kontrol altına alındığı, Antalya'da 2, Muğla'da 3 ve Tunceli'de 1 olmak üzere devam eden 6 yangını söndürme çalışmalarının sürdüğü bilgisi yer aldı.

 

"Yangınların sebebiyle ilgili adli merciler, kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor"

Bakan Pakdemirli, "Yangınların sebebiyle ilgili adli merciler, kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor. Önemli bulgulara rastlandığında açıklama yapılır." ifadesini kullandı.

Pakdemirli, "Turizmle ilgili tesis yapılacaksa bunun şekil ve şartları bellidir. Ormanların yakılmasına ihtiyaç yoktur. Lütfen bu konuyu istismar etmeyelim." şeklinde konuştu.

"Ateşin Çocukları İnisiyatifi"

Yangınlarla ilgili olarak, 2019 yılında birçok yangının sorumluluğunu üstlenen PKK'nın orman yakma timi oldukları belirtilen "Ateşin Çocukları İnisiyatifi" üzerindeki şüpheler daha da artmış durumda.

Özellikle son dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerek Türkiye sınırları içerisinde gerekse dışında PKK'ya yönelik gerçekleştirdiği operasyonların, örgütün bu şekilde misilleme saldırılarına neden olabileceği düşünülüyor.

 

ortadoguhaber.com / AA