Türkiye, Mısır’a NATO’da uyguladığı vetoyu kaldırdı

Mısır’daki Sisi rejimiyle ilişkileri onarmaya çalışan Türkiye, bu ülkeyi ikna etmek için geçtiğimiz yıl Mısır'ın NATO ile ortaklık faaliyetlerinin önünü açtı.

Türkiye, Mısır’a NATO’da uyguladığı vetoyu kaldırdı

Middle East Eye'a konuşan iki kaynak, Kahire ile bağları onarmaya yönelik girişimlerin bir parçası olarak Türkiye, geçen yıl Mısır'ın NATO ile ortaklık faaliyetlerine karşı uyguladığı vetoyu kaldırdığını söyledi.

Kaynaklardan biri, "Türkiye, Mısır'a karşı engelini kaldırdı ve NATO ile ortaklık geliştirmesine izin verdi, Türkiye, Akdeniz Diyaloğu [NATO ve Akdeniz ülkelerinin katıldığı forum] kapsamında NATO ile ortaklığını ilerletmesi için Mısır'ı destekliyor. Ankara, Mısır’ın çerçeve kapsamındaki tüm faaliyetlere katılımını destekliyor," dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen hafta bir televizyon programında yaptığı açıklamada, fazla ayrıntı vermeden Türkiye'nin NATO içinde Mısır'a iyi niyet jestleri yaptığını söyledi.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye ve Mısır, Ankara'nın Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah es-Sisi'yi selefi Mısır'ın demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren bir darbenin ardından ülkenin meşru lideri olarak tanımayı reddetmesiyle bozulan ilişkileri düzeltmeye çalıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sisi'nin darbe sonrası Müslüman Kardeşler liderlerine ve üyelerine yönelik insan hakları ihlallerini yüksek sesle eleştiriyordu.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir NATO yetkilisi; Mısır, İsrail, Fas ve Tunus'u kapsayan Akdeniz Diyaloğu'nun hala faal olduğunu söyledi. Yetkili, ittifakın geçtiğimiz günlerde Mısır’ın güvenlik önceliklerini NATO’nun bölgedeki güvenlik çıkarlarıyla birleştirmek için yeni bir Bireysel Ortaklık İşbirliği Programını onayladığını doğruladı.

Yetkili, "NATO'nun Mısır ile uzun süredir siyasi diyaloğu ve pratik bir işbirliği var. Bu çerçeve, İttifak ile Akdeniz bölgelerindeki ortakları arasında siyasi diyalog ve pratik işbirliğini geliştirmek için oluşturuldu." diye konuştu.

Konuyla ilgili bir Türk yetkili de, bu programların genellikle partner ülkelere NATO düzeyinde askeri ve teknik eğitim sağlamanın iyi bir yolu olduğunu ve İttifak dışındaki devletler için değerli olduğunu söyledi.

Türkiye Nisan ayı başlarında, Sisi'nin 2013'teki darbesinin Mursi'yi devirmesinden bu yana ilk kez Dışişleri Bakan Yardımcısı liderliğindeki diplomatik bir heyeti Kahire'ye göndereceğini duyurdu. Karar, her iki ülkenin istihbarat teşkilatlarının 2020'de görüşmelerinin ardından geldi.

Türkiye ayrıca, ülkede bulunan Mısırlı muhalif kanallardan, iki ülke arasında devam eden hassas müzakereler nedeniyle Sisi hükümetine yönelik eleştirilerini azaltmalarını istedi.

[Türkiye ve Mısır arasındaki gelişen ilişkilerde temel dinamiği ise iki ülke arasında Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanları anlaşması imzalanması yönündeki görüşmeler oluşturuyor.]

Çeviri: Engin Dinç