Taliban saldırıları yoğunlaştı: Kabil hükümeti askerleri Pakistan'a sığındı

ABD'nin Afganistan'dan çekileceğini açıklamasının ardında Taliban saldırıların artmasıyla beraber Kabil hükümeti askerleri sınır karakollarının kontrolünü kaybederek Pakistan'a sığındı.

  • 27.07.2021, 17:32:51
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Taliban saldırıları yoğunlaştı: Kabil hükümeti askerleri Pakistan'a sığındı

Geçtiğimiz Nisan ayında ABD'nin, 20 yıllık yabancı askeri varlığını sona erdirerek güçlerini önümüzdeki Eylül ayına dek tamamıyla geri çekeceğini açıklamasından bu yana Taliban saldırıları yoğunlaştırmıştı

Pakistan ordusu tarafından dün yapılan açıklamada, 46 Afgan askerinin Taliban savaşçılarının ilerleyişi sebebiyle sınırdaki askeri mevzilerin kontrolünü kaybetmelerinin ardından Pakistan'a sığındığı belirtildi.

Yüzlerce Afgan askeri personeli ve sivil yetkilinin Taliban'ın sınır bölgelerine saldırmasıyla son haftalarda Tacikistan, İran ve Pakistan'a kaçtığı kaydedildi. Söz konusu açıklamada, Afgan ordusu komutanının kuzeyde yer alan Chitral’daki sınır kapısına sığınmalarına izin verilmesini talep ettiği belirtildi. Gerekli makamların onayının ardından askerlerin dün akşam Pakistan'a güvenli geçiş sağladığı belirtilen açıklamada, “Afgan askerlerine askeri adetlere uygun olarak yiyecek, barınak ve gerekli tıbbi bakım sağlandı” ifadelerine de başvuruldu.

Bu gelişme, iki ülke arasındaki ilişkilerin kötüleştiği bir zamanda kaydediliyor. Afganistan, İslamabad'daki Afgan Büyükelçisi’nin kızının bu ayın başlarında kısa bir süreliğine kaçırılmasının ardından Pakistan'daki diplomatlarını geri çağırmıştı. Afgan yetkililer, bu yöndeki yorum talebine yanıt vermedi.

Geçtiğimiz Nisan ayında ABD'nin, 20 yıllık yabancı askeri varlığını sona erdirerek güçlerini önümüzdeki Eylül ayına dek tamamıyla geri çekeceğini açıklamasından bu yana Taliban saldırıları yoğunlaştırmıştı. Afgan hükümeti ve Taliban'dan müzakereciler son haftalarda Katar'ın başkenti Doha'da bir araya gelmiş, ancak diplomatlar, Eylül ayında başlayan barış görüşmelerinde çok az somut ilerleme kaydedildiğini bildirmişti.

Doha anlaşması

ABD, 29 Şubat 2020'da Taliban ile Doha'da barış anlaşması imzaladı.

Afganistan'da asker bulunduran müttefiklerine danışmadan hareket eden ABD, Taliban'a tüm yabancı güçlerin 1 Mayıs 2021'e kadar çekileceği sözünü verdi.

Taliban yabancı güçlere saldırmamayı taahhüt etmesine karşın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemler anlaşma dışında kaldı. Taliban ve Afgan yönetimi karşılıklı olarak binlerce kişiyi serbest bıraktı.

Afgan tarafları nihai anlaşmanın müzakeresi için ocak ayında usul ve yöntemde anlaştı. Ancak 22 Şubat'ta başlayan müzakerelerde içerik kısmına geçilemedi.

Kabil yönetimi, Taliban'dan öncelikle kapsamlı ateşkes uygulamasını istiyor ve geçiş hükümeti talebini reddediyor.

Taliban, terör örgütleri listelerinden çıkabilmek için ABD'nin taahhüdünü yerine getirmesini de istiyor. ABD son olarak 8 Mart'ta, 90 gün zarfında şiddetin azaltılması ve taraflar arasında geçiş hükümeti kurulması önerisinde bulundu. Yabancı güçlerin çekilmesi için takvim vermedi. Afgan tarafları ile ABD'nin teklifiyle görüşmelerin nisan ayında Türkiye'de devam etmesi kararlaştırıldı ancak görüşmeler vaadlerin yerine getirilmemesi üzerine yapılmadı.

Taliban'a yönelik yaptırımlar kaldırılacak

Afganistan içindeki siyasi diyalog görüşmelerinin başlamasıyla ABD’nin bazı Taliban liderlerine uyguladıkları yaptırımlar ve bu liderlerin başlarına koydukları ödülleri 27 Ağustos 2020'ye kadar kaldırma konusunu ele alacağı vurgulanan anlaşmada ABD yönetimi, Taliban liderlerinden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yaptırımları uygulanan isimlerin 29 Mayıs 2020'ye kadar yaptırım listesinden çıkarılması için diplomatik girişimlerde bulunacağı teminatını verdi.

Anlaşmada ABD ve müttefiklerinin Afganistan’ın siyasi bağımsızlığı veya toprak bütünlüğüne ilişkin herhangi bir zor kullanma veya güç kullanma tehdidinden kaçınacağı ifade edildi.

Taliban'ın, El-Kaide’nin de aralarında olduğu ABD’ye tehdit oluşturacak hiçbir şahıs, unsur veya yapının Afganistan’da bulunmasına izin vermeyeceği belirtilen anlaşmada, bu gruplarla iş birliği yapmayacağına da dikkati çekildi.

ortadoguhaber.com / Independent Türkçe