Taliban'ın ziyareti sonrası bir ülke daha bölgeden çekiliyor! Diplomatlar komşu ülkede

ABD'nin Doha Anlaşması gereği çekildiği Afganistan’dan Rusya'da ülkenin kuzeyindeki diplomatlarını komşu Özbekistan’a tahliye etti.

Taliban'ın ziyareti sonrası bir ülke daha bölgeden çekiliyor! Diplomatlar komşu ülkede

Afganistan'ın Mezar-ı Şerif şehrinde görevli Rus diplomatlar Özbekistan’a tahliye edildi.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusuf Kabulcanov, yaptığı yazılı açıklamada, "Şu anda Afganistan'ın Hayratan kentinde bulunan Rusya Federasyonu Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğunda görevli diplomatlar güvenli şekilde Özbekistan’a tahliye edildi." ifadesini kullandı.Son dönemde Taliban'ın Özbekistan sınırı yakınındaki Afganistan'ın bazı bölgelerini ele geçirmesi üzerine iki ülke sınırındaki durum gerginleşti.

Taliban kuzeyde ilerlemeye devam ediyor, başkentleri Kandahar'a girdiler

Rusya ile Taliban Moskova'da görüştü

Taliban'dan bir heyet 9 Temmuz'da Moskova'daki Rusya Dışişleri Bakanlığı binasında Rus yetkililerle görüşmelerde bulunurken, Kremlin ‘Afganistan ve çevresindeki gelişmeler ışığında Taliban ile temas kurmanın gerekli’ olduğunu duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Taliban heyetinin ziyareti sırasında yaşanan tartışmalardan haberdar olduğunu söyleyerek, “Afganistan'da ve Afganistan-Tacikistan sınırında gelişen durum ışığında Taliban ile temaslar gereklidir” dedi.

Peskov, ABD'nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından hareketin ülke üzerindeki kontrolünü sıkılaştırması halinde ülkesinin Taliban’ı Afganistan'da resmi bir hükümet olarak tanıyıp tanımayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlamaktan kaçındı.

Öte yandan Taliban, DEAŞ’ın Afganistan topraklarında varlık göstermeyeceği konusunda Rusya’ya güvence verdi. Taliban yetkilisi Şehabeddin Dilaver, Rusya’nın başkenti Moskova’da yaptığı açıklamada, Afganistan topraklarının yüzde 85’inde kontrolü sağladıklarını bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise dün, Afgan hükümet güçleri ile Taliban arasındaki çatışmalar Afganistan topraklarında sürdüğü sürece Moskova'nın bu çatışmalara müdahale etmeyeceğini söyledi.

Taliban Afganistan'ın kuzeyinde ilerlemeye devam ediyor

Afganistan'ın kuzeyinde Taliban'ın hızlı ilerlemesi devam etti. 20'den fazla yeni ilçenin kontrolünü sağladığı belirtildi. 

The Guardian'ın aktardığına göre 300'den fazla Afgan güvenlik gücü mensubu militanlardan kaçmak için sınırı geçti ve Tacikistan'a kaçtı. Badahşan ve Takhar bölgelerinin artık çoğunlukla Taliban'ın kontrolünde olduğu ifade edildi.

Cuma günü ABD, yıllardır yürüttüğü savaşın kalbinde yer alan Bagram Hava Üssü'nden çekilmişti. Stratejik hava üssünün Afgan güçlerine devredilmesi, ABD'nin çekilmesini tamamlamayı yaklaşması olarak yorumlanmıştı.

Taliban artık Afganistan'ın 400 bölgesinden yaklaşık üçte birini kontrol ediyor. Henüz hiçbir bölge başkentini ele geçirmeseler de, Gazni'den Maimana'ya birçoğunun çevresini sardılar. 

Badakhshan'da bir konsey üyesi Taliban'ın başarısını Afgan askerlerin sayılarının daha az olduğu için demoralize olmasına ve temel ihtiyaç maddelerine ulaşamamalarına bağladı.

 

Ortadoğuhaber.com

 
Etiketler: Afganistan , Rusya , Taliban , ortadogu , orta doğu