Suriye, yeni Kovid-19 dalgası riski altında

Birleşmiş Milletler ve insani yardım kuruluşları, artan koronavirüs vakaları ve ciddi ekipman kıtlığı nedeniyle iç savaştaki Suriye'de yeni bir sağlık krizi riskinin arttığı uyarısında bulundu.

Suriye, yeni Kovid-19 dalgası riski altında

Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) Perşembe günü, Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG denetimindeki bölgede vaka artışlarının ardından bir hafta içinde Kovid-19 test ekipmanlarının biteceği konusunda uyarıda bulundu.

The New Arab'da yer alan habere göre IRC, Suriye'nin altyapısını, ekonomisini ve sağlık sistemlerini harap eden 10 yıllık bir iç savaştan geçtiğini belirterek testler durması halinde durumun daha da kötüleşeceğini açıkladı.

Kovid-19 testlerinin askıya alınmasıyla, sağlık görevlileri hastalığın yayılmasını takip edemeyecek. Nisan ayında yalnızca Suriye'nin kuzeydoğusunda 5.300'den fazla vaka doğrulandı. Bu rakam 2020'nin tamamının yarısından fazlası.

BM’nin İnsani Yardım Ofisi Başkanı Mark Lowcock ise Suriye’nin Beşşar Esed kontrolündeki bölgelerinde Şubat ve Mart ayları arasında yeni vaka sayısının ikiye katlandığını açıkladı.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Kovid-19 tedavi tesislerinden 7 tanesi finansman yetersizliği nedeniyle Mart ayında faaliyete son vermek zorunda kaldı.

IRC'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Politika ve Savunuculuk Direktörü Misty Buswell yaptığı açıklamada, "Kuzeydoğudaki test kapasitesi hiçbir zaman yeterli olmadı ve şimdi tamamen bitebilir" dedi.

Terör örgütü YPG tarafından kontrol edilen bölgede bugüne kadar sadece 41.500 test yapıldı. Buswell, bölgedeki en büyük şehri Kamışlı'daki laboratuvarın artık test yapamaması durumunda, virüsün kuzeydoğu Suriye'de yayılmasını kontrol etme becerisinin ciddi şekilde tehlikeye atılacağını söyledi.

Suriye'nin kuzeydoğusuna 100 binden daha az doz tahsis edildi; bu, sağlık çalışanlarını ve bölgede en çok risk altında bulunanların sayısından daha az. IRC finansman için acil bir çağrı yaptı ve BM Güvenlik Konseyi'ni Yarubiyah sınır kapısından yapılan yardımı yeniden düzenleme çağrısı yaptı. Böylece BM ajansları Kovid-19 çağrısına destek destekleyebilir.

Suriye, BM destekli COVAX girişimi kapsamında aşıların önceden dağıtımı kapsamındaki 92 ülkeden biri. Bu ay 250 binden fazla Kovid-19 aşısı, sağlık çalışanlarını aşılamak için COVAX kapsamında Suriye'ye ulaştı.

Çeviri: Engin Dinç 

Etiketler: Suriye , Koronavirüs