Suriye rejimi sözde seçimler öncesi Dera’ya asker yığdı

Suriye rejimi, geçen ayın sonlarında başlayan cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ülke genelinde baskısını artırıyor ve bu, Beşşar Esed için yeni bir dönemi güvence altına alan bir tatbikat olarak görülüyor.

Suriye rejimi sözde seçimler öncesi Dera’ya asker yığdı

Rejim güçleri, ülkenin güneyindeki Dera'nın Da'el kenti etrafındaki pozisyonlarını güçlendirdi.

Aktivist Muhammed El Hurani, The New Arab'ın kardeş yayını Al-Araby Al-Jadeed'e yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin Da'el'de kontrol noktaları kurduklarını ve rejim güçlerinin potansiyel muhalifler için çevredeki bölgeyi taradıklarını söyledi.

Hurani, rejim askerlerinin tarım alanlarında ayrım gözetmeden ateş ettiği sivilleri korkuttuğunu buna karşın herhangi bir can kaybı bildirilmediğini sözlerine ekledi.

2018 yazında Rusya'nın yardımıyla bölgenin kontrolünün Esed rejimi tarafından geri alınmasından bu yana Dera'nın güney bölgesi, rejim güçlerine yönelik pusulara sahne oldu.

Pazar günü, 22. Hava Savunma Tugayından bir rejim subayı, motosiklet kullanan kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından vurularak öldürüldü.

Suriye'nin kuzeyinde ise TSK’nın kontrol ettiği bölgelere saldıran terör örgütü YPG ile çatışmalar zaman zaman devam ediyor.

Askeri kaynaklar El-Araby El-Jadeed'e, Halep'in kuzeyindeki Marea ilçesinde terör örgütü YPG kontrolü altındaki Harbel, Şeyh İssa ve Şeyh Hilal köylerine Türkiye’nin topçu ateşi gerçekleştirdiğini söyledi.

Topçu ateşi sonrası YPG militanları arasında can kaybına neden olduğuna inanılıyor.

TSK’nın topçu ateşinin, YPG ile Türkiye destekli Suriye Ulusal Ordusu arasında Menbiç ve Afrin bölgelerinde çıkan çatışmalara bir yanıt olduğu kaydedildi.

Türkiye ve Suriyeli muhalifler, Pazar günü meydana gelen bombalı saldırının ardından genç bir kızın öldürülmesinden ve diğer sivillerin yaralanmasından terör örgütü YPG’yi sorumlu tutuyor.

Suriye rejimi ise kontrol ettiği bölgelerdeki sivillere yönelik baskılarını sürdürüyor. Kaynaklar El-Araby El-Jadeed'e, Hama'nın güney kırsalındaki El-Amara köyünde bazı kişilerin gözaltına alındığını söyledi.

Kaynaklar, gözaltına alınanlar arasında 5 beş kadının da bulunduğunu belirtti.

Suriye rejimi sık sık tutuklamalar gerçekleştiriyor ve genellikle askerlik hizmetini tamamlamamış kişileri yakalayıp zorla askere alıyor.

Suriye rejimi ayrıca rejimi eleştirdiğine inanılan on binlerce insanı ortadan kaldırdı.

Suriye İnsan Hakları Ağı, yalnızca Nisan ayında, Suriye rejiminin 56'sından sorumlu olduğu söylenen 147 keyfi gözaltı vakası olduğunu açıkladı.

Çeviri: Engin Dinç

Etiketler: Beşşar Esed , Suriye rejimi , Suriye seçimleri