Suriye’nin güneyinde Esed rejiminin askeri noktasına saldırı

Suriye’nin güneyindeki Kuneytra kırsalındaki Jaba ve Um Batina kasabaları arasında kalan kırsal bölgede bulunan İranlı milislere ait bir karargaha gece saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Saldırı sonrasında silah ve cephaneleri ele geçirilen ve bir üyeleri rehin alınan İranlı milisler tarafından Um Batina kasabasına 5 roket atıldı.

Suriye’nin güneyinde Esed rejiminin askeri noktasına saldırı

Rejim güçleri, kasaba halkına kasabayı boşaltmaları için süre verdi. Aksi takdirde kasabayı yerle bir edeceklerini söyledi. Halk, kasabayı terk edip farklı bölgelere göç etmeye başladı.

Enab Baladi'nin Kuneytra merkezindeki Tel Krom yakınlarındaki İranlı milislere ait bir askeri karakola kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi.

Yerel Kuneytra el Yum internet sitesi, Facebook hesabında dün gece Jaba kasabası civarında duyulan silah seslerinin rejim ordusunun askeri noktalarından birine yönelik bir saldırıyı püskürtmesi sırasında geldiğini belirtti.

Jaba ve Um Batina, İsrail'in işgal ettiği topraklarla Suriye'yi ayıran sınırın yakınında bulunuyor. Ancak Suriye rejimi, olay hakkında yorum yapmadı.

Jaba kasabası, Lübnan Hizbullahı milisleri ve İran tarafından desteklenen "Sukur Kuneytra Tugayı" milislerinin ana kalesi olarak kabul ediliyor.

Kimliği belirsiz kişiler, rejim güçlerinin askeri güvenlik noktasına düzenledikleri saldırıda İranlı milislere ait 15 kişilik silah ve cephaneyi ele geçirdi.

Saldırıyı düzenleyen kişiler, rejim güçlerinden takviye kuvvet gelmeden önce bir İranlı milisi rehine alarak bölgeden geri çekildi.

Rejim güçleri, kasaba halkına kasabayı boşaltmaları için süre verdi. Aksi takdirde kasabayı yerle bir edeceklerini söyledi. Halk, kasabayı terk edip farklı bölgelere göç etmeye başladı.

İranlı milislerin bölgedeki komutanı Mossad suikastıyla ölen İmad Muğniye’nin oğlu

Kuneytra kırsalında, rejim güçlerine bağlı askeri güçler ve İran'a bağlı terör grupları bulunuyor.

Buradaki gruplardan en önemlisi ise Mossad’ın düzenlediği suikastla öldürülen eski Hizbullah lideri İmad Muğniye'nin oğlu Askeri Güvenlik Şubesi ve Hizbullah lideri Mustafa Muğniye'nin kontrolündeki "90. Tugay"a ait kontrol noktaları.

Iran Ware sitesi, İranlı milislerin Kuneytra’da 10 adet askeri noktası olduğunu belirtiyor.

Suriye rejim güçleri, Suriyeli muhalif gruplarla anlaşması imzalayarak Temmuz 2018'de Suriye’nin güneyindeki Kuneytra ve Dera kentlerinin kontrolünü ele geçirdi.

Etiketler: Suriye , Lübnan Hizbullahı , Kuneytra , İmad Mugniye