Suriye’de yakıtsız kalan otomobiller yine uzun kuyruklar oluşturdu

Suriye’nin başkenti Şam sokakları, halkın çoğunluğunun yaşadığı yoksulluğun boyutu ülkedeki sömürüyü yansıtırken, Esed rejimine eleştiriler artıyor ve kaos tırmanıyor.

Suriye’de yakıtsız kalan otomobiller yine uzun kuyruklar oluşturdu

Şarkul Avsat İngilizce’de yer alan habere göre, Suriye’nin başkenti Şam’da benzin istasyonları önünde uzun araç kuyrukları oluşurken, Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerde hükümet yeni bir mekanizma oluşturmasına rağmen insanların ihtiyaçları karşılanamıyor. 2017 yılından bu yana Esed rejimi ülkeye yakıt temininde büyük bir sıkıntı yaşıyor. 

Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerde yaşayanların yaklaşık yüzde 90'ı yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ülkede açlık gün geçtikçe artarken ailelerin aylık gelirleri, Suriye lirasının ABD doları karşısındaki keskin düşüşü nedeniyle büyük bir değer kaybına uğruyor.

Başta gıda maddeleri olmak üzere 33 kat artan fiyatlar nedeniyle vatandaşların büyük çoğunluğu çok kötü koşullarda yaşıyor. 2011 öncesi bir dolar 50 Suriye lirası iken yaşanan büyük değer kaybıyla şu anda 3.500 Suriye lirası oldu.  

Kamu sektörü çalışanlarının ortalama aylık maaşı şu anda 20 dolar civarında ve özel sektör çalışanları maaşı ise 50 doları aşmıyor. Bir devlet çalışanının savaş yıllarından önceki maaşı yaklaşık 600 ABD doları idi.

Geçtiğimiz günlerde ciddi benzin ve dizel yakıt kıtlığı nedeniyle benzin istasyonları önünde uzun araç kuyrukları oluşurken Şam sokaklarındaki araba sayısında büyük bir düşüş yaşandı.

Pazartesi günü, Esed rejiminin Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı, "SMS sistemine dayalı benzin dağıtımı için yeni bir mekanizmanın uygulanmaya başladığını" duyurdu.

Buna göre sisteme kaydolan vatandaşların geçerli süre içinde gitmeleri gereken istasyon hakkında cep telefonlarına bir mesaj gelecekti.

Ancak yeni mekanizmanın duyurulmasından bu yana vatandaşlar cep telefonu numaralarını kaydetmeye çalıştıkları uygulamanın düzgün çalışmadığını söylüyor.

Şarkul Avsat’a konuşan bir Suriyeli, "Yüzlerce kez denedim ve uygulama açılmadı. Tüm akrabalarım ve arkadaşlarım aynı sorunu yaşadı, ”dedi.

Konuyu Şarkul Avsat’a değerlendiren bir ekonomi uzmanı, asıl sorunun dağıtım mekanizmasında olmadığını çünkü Esed rejiminin elinde yakıt kalmadığını belirterek, uzun kuyrukların bir utanç kaynağı haline geldiğini söyledi.

Söz konusu uzman, "[Rejim] Yeni kararla, bu kuyruklara son verdi ve araç sahipleri mesajları boşuna beklemek zorunda" dedi.

Çeviri: Engin Dinç