Suriye’de Rusya’ya askeri helikopter düştü

Suriye’deki kaynaklar 28 Şubat 2021 tarihinde Rusya’ya ait bir askeri helikopterin düştüğünü bildirdi. Rejim kaynakları tarafından, Suriye’nin Haseke şehrinde bulunan Tel Tamr kasabasının kuzeybatısında meydana gelen kazada pilotun yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye’de Rusya’ya askeri helikopter düştü

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından olayın kamuoyuna yansıması sonrası konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Rus Ordusuna ait bir helikopterin Suriye’de “acil iniş” yaptığı belirtildi. Bakanlıktan düşen helikopterin modeli ve mürettebatı sayısı ile ilgili net bir açıklama henüz yapılamadı.

Askeri kaynaklar tarafından ANHA’ya yapılan açıklamada ise Tal Tamr’in kuzeybatısındaki kırsal alanda bir köye Rus helikopterinin düştüğü doğrulandı. Kazada ise Rus personelinin yaralandığı açıklandı. Haseke’nin kuzeybatısında bulunan Tal Tamr’deki Rihaniye köyü ile Kasımiye köyü arasında düşen Rus helikopterinde bulunan üç Rus personelin yaralandığı ifade ediliyor.

Tal Tamr’de Rus Ordusu tarafından kullanılan askeri üs bölgesi ise Rihaniye ve Kasimiye’nin sadece 2 km uzaklıkta. Kaza sonrası bölgeye ambulanslar sevk edildiği görüldü.

Kazanın meydana geldiği yer Barış Pınarı Harekatı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin konuşlandığı bölgeye oldukça yakın. Türk ve Rus güvenlik güçleri tarafından bölgede, M4 karayolunda Rus Ordusuna ait helikopterlerinde eskortluğunda ortak devriye faaliyetleri yapılamaya devam ediliyor.

Rusya devlet ajansı TASS tarafından olaya ilişkin bilgi notu paylaşıldı. Rusya’nın Mi-35 helikopterinin teknik nedenlerle Suriye’deki bir devriye görevi sırasında acil iniş yaptığı açıklandı. Rusya Savunma Bakanlığı, “28 Şubat 2021’de Haseke’de devriye görevinde rutin bir uçuş sırasında Mi-35 helikopteri teknik nedenlerden dolayı inmeye zorlandı”.

Mi-35 helikopterinin mürettebatının bir arama kurtarma görevi ile hemen bir hava alanına götürüldüğü açıklandı. Bakanlık, “Pilotların hayatını tehlikeye atan hiçbir şey yok. Mürettebatın raporuna göre, helikopterde herhangi bir yangın etkisi olmamıştır”.

Haseke bölgesinde stratejik açıdan önemli olan M4 karayolu boyunca Mi-8AMTSh helikopteri ve Mi-35 taarruz helikopteri devriye atıyor.

Etiketler: suriye , Rusya , Askeri Helikopter