Suriye'de rejim güçleri, İran'ın kontrolündeki petrol tesislerine saldırdı

Yerel basında çıkan haberlere göre, Suriye rejim güçleri Deyrizor kentindeki İran destekli milislere saldırdı ve daha önce İranlı milisler tarafından kontrol altında tutulan bir petrol sahasını da kendi yönetimi altına aldı.

Suriye'de rejim güçleri, İran'ın kontrolündeki petrol tesislerine saldırdı

Yerel kaynaklar, Rejim ordusu güçlerinin, bir diğer rejim unsuru olan Cumhuriyet Muhafızları ile işbirliği içinde, Suriye’de faaliyet yürüten İran destekli milislerin kontrolündeki El-Ward petrol sahasını ele geçirdiğini iddia edildi.

Kaynaklara göre, saldırıya Deyr Ez Zor'daki Milli Savunma Kuvvetleri komutanı Firas El-Irakiyye, yardımcısı Hassan El-Gadban ve Cufra bölgesinin komutanı ve Cumhuriyet Muhafızları’na mensup bir tugay eşlik etti.

Kaynaklar, iki taraf arasında ufak çaplı çatışmaların yaşandığını ve Milli Savunma Güçlerinin bölgeden kaçan 47. İran Tümeni'nden sahanın kontrolünü almasıyla çatışmaların neticelendiğini açıkladı.

Suriye rejim güçleri, petrol sahasını ele geçirdikten sonra, bölgeye yönelik herhangi bir saldırıyı önlemek için birkaç geçici bariyer kurdu.

*Kaynak: Al Monitor Haber Ajansı / Mütercim: Hasan nurhan Çelik- (ortadoguhaber.com)

Etiketler: Suriye , Petrol sahası , İran Milisleri , Suriye rejim güçleri , Deyr Ez-Zor