Suriye’de HTŞ destekli Kurtuluş Hükümeti bakanı suikasta uğradı  

Suriye’nin İdlib kentindeki Heyeti Tahrir El Şam (HTŞ) destekli Kurtuluş Hükümeti’nin Yüksek Öğretim Bakanı Fayez El Halife uğradığı suikast sonucu öldü.

Suriye’de HTŞ destekli Kurtuluş Hükümeti bakanı suikasta uğradı  

Kurtuluş Hükümeti, İçişleri Bakanı Ahmed Latouf, hükümetteki Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Fayez El Halife’nin birkaç gün uğradığı suikast sonucu öldüğünü açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından bugün yayınlanan bir video kaydında Latouf, güvenlik güçlerinin failler tutuklanana kadar soruşturmaya ve delil toplamaya devam edeceğini söyledi.

Birkaç gün önce işe giderken ortadan kaybolan Fayez El Halife’nin cesedi, dün Halep'in batı kırsalındaki Al-Tawama köyü yakınlarında atılmış halde bulundu.

Hükümetteki halkla ilişkiler müdürü Mulham Al-Ahmad, Enab Baladi internet sitesine El Halife'nin ortadan kaybolmasıyla ilgili sorusuna, “davayla ilgili herhangi bir bilgisi olmadığını, olayın yetkili makamlarca takip edildiğini” söyleyerek cevap verdi.

Kurtuluş Hükümeti bakanları daha önce de suikasta veya suikast girişimlerine ilk kez maruz kalmıştı.

Hükümetteki eski Vakıf Bakanı İbrahim Şaşo, 4 Ocak'ta bir suikast girişiminden sağ kurtuldu.

HTŞ destekli Kurtuluş Hükümeti, İdlib’in bir bölümü, kuzey Hama ve Halep’in batısını kontrol ediyor.  

2 Kasım 2017'de kurulan "Kurtuluş Hükümeti’nde İçişleri, Adalet, Vakıflar, Yüksek Öğretim, Eğitim, Sağlık, Tarım, Ekonomi, Sosyal İşler ve Yerinden Edilmiş Kişiler, Konut ve İnşaat ve Yerel Yönetim Bakanlıkları bulunuyor.