Suriye’de doğal gaz boru hattına bombalı saldırı

Suriye’nin Deyrizor kentinde doğal gaz boru hattına bombalı düzenlendi. Saldırıyı bugüne kadar adı bilinmeyen bir grup olan El Şarkiyye Tugayları üstlendi.

Suriye’de doğal gaz boru hattına bombalı saldırı

Deyrizzor'daki El Cabsa-El-Reyyan doğal gaz boru hattının bombalanmasının sorumluluğunu kendisine El-Şarkiyye Tugayları adını veren ve bugüne kadar adı bilinmeyen bir grup üstlendi. Grup geçtiğimiz cumartesi günü, Deyrizzor'un kuzey kırsalındaki El-Cuhaf bölgesindeki gaz boru hattının bombalanmasının sorumluluğunu üstlendi.

Grup açıklamasında, "Uzun bir izlemeden sonra, El-Şarkiyye Tugayları'nın (El-Bera Bin Malik Tugayı) Deyrizzor kırsalındaki El-Cuhaf'ta 20 inç çapındaki bir doğal gaz boru hattını havaya uçurmayı başardı." denildi.

Grup Telegram’dan yaptığı açıklamada, bombalamanın hattın tamamen kesintiye uğramasına ve hizmet dışı kalmasına neden olduğunu belirtti.

Grup, İran ve Rusya'ya yönelik olarak, "Bizim olan Suriye topraklarında gasp edilen her santim için ekonomileri ve güvenlikleri hedefimiz olacak" mesajını verdi.

Doğal hattının görüntüleri yayınlandı

Terör örgütü YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı özerk yönetim ile Esed rejiminin kontrolündeki bölgeleri birbirine bağlayan gaz boru hattını hedef alan saldırının görüntüleri yayınlandı.

Suriye rejiminin resmi haber ajansı SANA, Deyrizor kırsalındaki Ebu Haşeb bölgesinde El-Cabse-l-El-Reyyan gaz boru hattının saldırıya uğradığını bildirmişti. Doğal gaz hattında yangın çıkan çalışmalar sonrası söndürülmüştü.

SANA, yanmakta olan gaz boru hattını gösteren bir video yayınladı.

Suriye rejiminin Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı yaptığı açıklamada, itfaiye ve bakım atölyelerinin gaz pompalamaya devam etmek amacıyla yangını söndürmek ve hattı onarmak için derhal çalışmalara başladığını belirtti.

Dün, onarımı tamamladıktan sonra öğleden sonra saat 4 sularında hatta yeniden gaz pompalandığı bildirildi. Gaz hattının, 4 patlayıcıyla hedef alınması sonucunda büyük zarar gördüğü bildirildi.

Ağustos 2020'de, Şam kırsalındaki Arap Gaz Boru Hattı’nda, rejimin "terör saldırısı" olduğunu öne sürdüğü bir patlama gerçekleşmişti. Boru hattının onarımı birkaç saatlik kesintisiz çalışmanın ardından sona ermişti.

Hat, rejimin “terörist saldırılar” olarak nitelediği birkaç saldırıya maruz kaldı. Bu saldırılar sonrası birkaç saatlik elektrik kesintisi meydana geldi.

Etiketler: suriye , Rusya , İran , Deyrizor , Arap Doğal Gaz Boru Hattı