Son bir haftada Suriye'de 39 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin son 5 gün içinde Suriye'nin kuzeyindeki farklı bölgelerde saldırı hazırlığındaki 39 teröristi etkisiz hale getirdiğini bildirdi.

Son bir haftada Suriye'de 39 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları, son 5 gün içinde Suriye'nin kuzeyindeki farklı bölgelerde saldırı hazırlığındaki 39 teröristi etkisiz hale getirdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, TSK'nın terörle mücadelesi yurt içi ve sınır ötesinde devam ediyor.

Buna göre, geçen pazar, Suriye'nin kuzeyindeki Barış Pınarı Harekatı bölgesinde keşif ve gözetleme faaliyeti icra eden Mehmetçik, Aridiyah'a saldırı hazırlığında bulunan, terör örgütü PKK/YPG üyesi 2'si keskin nişancı 4 teröristi tespit etti. Bölgeye yapılan atışların sonucunda teröristlerin etkisiz hale getirildiği belirlendi.

Zeytin Dalı bölgesinde ise terör örgütü mensupları 15 Temmuz'da Başilhaya Üs Bölgesi'ne taciz atışında bulundu. Herhangi bir zayiatın yaşanmadığı saldırının ardından TSK unsurları harekete geçti.

Terör örgütü PKK/YPG'ye ait hedeflere yönelik kara ateş destek vasıtalarıyla meşru müdafaa ve cezalandırma atışları yapıldı. Tel Rıfat'ta belirlenen teröristlere ait hedeflerin tam isabetle vurulduğu atışlarda 3, Şeyh İsa ve Ayn Daknah bölgelerindeki PKK/YPG mevzilerinde ise 4 terörist etkisiz hale getirildi.

Yine aynı tarihte teröristler bu sefer Afrin şehir merkezine ÇNRA'larla taciz ateşinde bulundu. TSK tarafından yerleri tespit edilen teröristlerin bulunduğu bölgeye yapılan karşı atışlarda 9 teröristin etkisiz hale getirildiği saptandı.

Fırat Kalkanı Harekat bölgesindeki 2 üs bölgesine teröristlerce yapılan taciz atışlarına da hemen karşılık verildi. Münbiç bölgesinden gelen saldırılara kara atış destek vasıtalarıyla verilen karşılık sonucu 19 terörist etkisiz hale getirildi.

Pençe Operasyonları

Pençe Operasyonları, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) PKK'ya karşı başlattığı sınır ötesi harekât olan Kararlılık Harekâtı'nın devamı olan operasyonlardır.

TSK, 28 Mayıs 2019'da Pençe Operasyonu'nun başlatıldığı duyuruldu. Operasyonun başladığı gece Şekif Dağı, Lolan Suyu çevresi ve Şehit Derviş Tepesi Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları tarafından vuruldu, akabinde Şekif Dağı ve Şehit Derviş Tepesi'ne Türk komandoları tarafından hava indirme yapıldı.

13 Temmuz 2019'da Pençe-2 Operasyonu başlatıldı. Güvenlik uzmanları Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu operasyon ile Kuzey Irak'a yerleştiğini, "kalıcı üs" kurmaya başladığını belirtti.

Pençe-3 Operasyonu'nda diğer operasyonlardan farklı olarak Irak'ın kuzeydoğusunda bulunan bölgelere değil, kuzeybatısında bulunan Sinat-Haftanin bölgesine girilmiştir. Operasyon boyunca PKK'nın 6 kampının hedef alınacağı belirtilmiştir.

Pençe-3 Operasyonu'nun ikinci gününde 15 PKK'lı militan öldürüldü.2 Eylül 2019'da Türkiye'nin "kırmızı bültenle" aradığı "Kawa Garzan" kod adlı Nedim Karakulak, bir hava harekâtı ile öldürüldü.13 Eylül'de Haftanin'e bağlı Hales Dağı kontrol altına alındı. 18 Eylül'de Milli Savunma Bakanlığı toplam 417 PKK'lının öldürüldüğünü duyurdu.

Pençe Operasyonu, Pençe-2 Operasyonu, Pençe-3 Operasyonu ve Pençe-Kaplan Operasyonu olarak dört aşamada devam ediyor. Pençe-Kartal Operasyonu ile Mahmur'un ve Sincar'ın da bölgelerine operasyonlar düzenleniyor.

Operasyonlar süresince TSK, Kuzey Irak'ta Hakurk, Sinat-Haftanin bölgelerine askeri üs kurarak ilerlemekte ve bölgeye yerleşmektedir.Türk yapımı balistik füze olan Bora da ve ATAK helikopterei ilk kez bu operasyonlar süresinde kullanıldı.

Pençe operasyonları sırasında PKK’nın üst yönetiminde yer alan ve TSK’nın değişik katagorilerde aradığı "Botan" kod adlı Hacı Kurhan, "Kendal" kod adlı Metin Akgün, "Pelşin Tolhildan" kod adlı Gülüzar Tural, "Dr. Jiyan Garzan" kod adlı Saliha Kaytar, "Kawa Garzan" kod adlı Nedim Karakulak ve "Berivan Sarya" kod adlı Galya Bekir TSK tarafından öldürüldü.

 

ortadoguhaber.com / AA

Etiketler: Suriye , TSK , MSB , Pençe Kaplan