Saddam’ı deviren Kesnezani tarikatı lideri defnedildi

Irak'ta 2003 yılındaki işgal harekatı sırasında ABD ile anlaşıp kendisine bağlı Irak ordusu mensuplarının direnmemesini ve böylece Saddam Hüseyin’in devrilmesini sağlayan Kesnezani lideri Şeyh Muhammed Kesnezani, Süleymaniye kentinde düzenlenen defnedildi. 

Saddam’ı deviren Kesnezani tarikatı lideri defnedildi

ABD'de tedavi gördüğü bir hastanede 4 Temmuz'da vefat eden Kesnezani'nin cenazesi, bugün özel bir uçakla Süleymaniye Havalimanı'na getirildi ve ardından kentte toprağa verildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen, Kesnezani'nin cenazesine Irak'tan ve İran'dan gelen yüzlerce tarikat mensubu katıldı.

Kesnezani'nin cenaze törenine katılmak için İran'dan birçok tarikat mensubu sınır kapısını basıp pasaportsuz şekilde Irak'a giriş yapmıştı.

Tarikatın başına oğlu geçti

Yerel medyada çıkan haberlere göre, hayatını kaybeden tarikat lideri Kesnezani'nin yerine en büyük oğlu Şeyh Nehro Şeyh Muhammed Kesnezani seçildi.

Kesnezani Tarikatı nedir?

Kürtçe anlamı ''kimse bilmiyor'' olan Irak’taki Kesnezaniler'in ülkenin direnilmeden ABD’li işgal güçlerine teslim edilmesinde önemli rol oynadığı öğrenilince cemaat dünya kamuoyunun ilgisini çekmeye başlamıştır. Kesnezani, Irak'ın Süleymaniye vilayetindeki Kürt aşiretlerindendir. Aşiret liderleri aynı zamanda Kadiri tarikatı şeyhlerindendir. Tarikat, Kadiri ekolünden olsa da zamanla şiş sokma, ateş yutma ve cam parçaları yeme gibi Kadirilikle ilgisi olmayan tavırlar müritler arasında görülmeye başlanmıştır. 1980’li yıllardan itibaren halk dışında devlet kademelerinde de mensupları çoğalan tarikat, Iraklılar arasındaki yaygın söylentiye göre, Saddam Hüseyin’in yatak odasına kadar hakim olmuştur. Kesnizani Şeyhi Muhammed’in Irak'ın işgalinden önce ABD ile anlaşarak Iraklı askerlerin işgal güçlerine karşı direnişe geçmesine mani olduğu iddia edilmektedir.

Etiketler: ırak , kesnezani tarikatı , saddam hüseyin , şeyh muhammed kesnezani