Rusya, İsrail ve Türkiye'ye karşı savaş uçağı sevk etti

Rusya'nın, Suriye'deki Hmeymin askeri üssüne çok sayıda Rus avcı uçağı sevkettiği bildirildi. Rusya'nın sevk ettiği uçaklarla İsrail ve Türkiye'nin bu ülkedeki müdahalelerine yönelik mesaj gönderdiği iddia edildi. 

Rusya, İsrail ve Türkiye'ye karşı savaş uçağı sevk etti

Rusya, Suriye'deki Hmeymim üssüne yeni bir grup Rus avcı uçağı transfer etti. Rus basının, Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı haberde, 19 Şubat'ta Suriye'ye gönderilen uçakların hangi model olduğu belirtilmedi. 

Bulgarian Military internet sitesine konuşan askeri uzmanlar, Rusya'nın eylemlerini İsrail ve Türkiye'ye gönderilen açık bir işaret olarak yorumladılar. Birkaç gün önce Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın "İsrail saldırganlığına" karşı koymaya hazır olduğunu açıklamıştı. Rusya,Türkiye'yi Moskova'nın karşı çıkacağı başka bir ülke olarak rapor etmedi. Yılın başından bu yana Türkiye, Rus birliklerinin varlığının arttığı bölgelerde “istenmeyen askeri bombardımanlar” gerçekleştiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'deki özel temsilcisi Alexander Lavrentyev, "Rusya’nın sabrının her an taşabileceğini" söyledi. İsrail’in İran destekli gruplara saldırdığını iddia ederek Suriye'nin merkezindeki bölgelere saldırmaya devam etmesi halinde Rusya ve Suriye'nin misilleme yapacağını söyledi.

Rus diplomatın açıklaması, Rusya'nın önümüzdeki aylarda Suriye hava sahasının hava savunmasını devralmak niyetinde olduğunu gösteriyor. Moskova'nın eylemleri, Rusya’nın dahil olmadığı bir düzlemde başka ülkelerin Suriye'nin kaderini belirleyemeyeceğini gösteriyor.

İsrail neden Suriye'deki bölgelere saldırıyor?

İç savaşın başından beri Tahran, Suriye'de kalıcı bir askeri varlık oluşturmaya çalışıyor. Tahran, Hizbullah'ın askeri eylemlerini destekliyor. İsrail, Beşşar Esed hükümetinin desteklediği İran ve Hizbullah'ın bu eylemlerinin, İsrail'in son on yılda yüzlerce hava saldırısı gerçekleştirmesinin ana nedeni olduğunu iddia ediyor.

Irak'ın Suriye sınır bölgelerine düzenlenen hava saldırıları "İsrail" iizlerini taşıyor. İsrail istihbaratına göre Tahran bu bölgeleri silah transferleri için kullanıyor. Suriye medyası da bu haberi doğruluyor.

Çoğu zaman, İsrail'in Suriye'deki bölgelere yaptığı hava saldırıları ABD askeri istihbaratından gelen bilgilere eşlik ediyor.

Suriye'de savaş

Şubat 2020'de Türkiye, Suriye'de en az 62 askerini kaybetti, 100'e yakın askeri yaralandı. Suriye destekli kuvvetler düzinelerce Türk zırhlı aracını imha etti ve dronelar dahil ondan fazla insansız hava aracını vurdu. Washington defalarca Moskova'yı Türk askerlerinin ölümlerine karışmakla suçlasa da Rusya bu iddiaları reddetti.

Mart ayı başlarında Rusya ve Türkiye cumhurbaşkanları Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde ateşkesin yürürlüğe girmesi konusunda anlaştılar. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad daha sonra ABD ve Türk ordusu ülkeyi terk etmezse Şam'ın güç kullanacağını söyledi.

Rusya-Türkiye müzakerelerinin nedeni, Ocak ayında Suriye ordusunun silahlı muhalif grupların pozisyonlarına karşı geniş çaplı bir saldırı başlattığı İdlib'deki durumun keskin bir şekilde kötüleşmesiydi.

Hükümet güçleri, İdlib gerginliği azaltma bölgesinin neredeyse yarısını geri aldı ve birçok Türk gözlem noktasını kuşattı. Bundan sonra Ankara bölgedeki askeri birliğini keskin bir şekilde artırdı ve Suriye birliklerini geri püskürtmek için  “Bahar Kalkanı” harekatını başlattı. Türkiye, Suriye'de kendisine bağlı muhalif güçleri desteklemeye devam ediyor.

Çeviri: Emirhan Kemendi 

Etiketler: Türkiye , Suriye , israil , Rusya