Rusya, Haseke ve Rakka’daki askerlerini çekti

Rusya’nın, terör örgütü YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG’nin Ayn İsa’yı Türkiye’ye teslim etmesi için baskı oluşturmak amacıyla Haseke ve Rakka’daki üslerden çekildiği bildirildi.

Rusya, Haseke ve Rakka’daki askerlerini çekti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’deki Rus güçlerinin Haseke kırsalındaki Makaber ve Rakka kırsalındaki Ayn İsa üslerinden çekildiğini bildirdi.

YPG’nin Ayn İsa’dan çekilmesi isteniyor

SOHR kaynaklarına göre bu çekilme, Rusya ve rejim güçlerinin Muallak, Sayda, Muşirifa köyleri ve M4 karayolu yakınındaki Ayn İsa Kampı’nın TSK’ya teslim edilmesi yönündeki taleplerini reddetmesinin ardından terör örgütü YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) baskı yapmak için gerçekleşti.

Böylece, Halep’in doğu kırsalındaki Ayn el-Arab (Kobani) ile Rakka kırsalındaki Ayn İsa arasındaki yol kesilecek.

Rus güçleri, Ayn İsa kırsalındaki birkaç köyün rejim güçlerine teslim edilmesine ve SDG’nin buralardan çekilmesine ek olarak, Şirkarak silolarında depolanan buğdayın rejim güçlerine teslim edilmesini de talep etti.

SOHR kaynaklarına göre, YPG bu talepleri reddetti, bu nedenle Rus kuvvetleri taleplerini kabul etmeye zorlamak için söz konusu üslerden geri çekildi.

Şarkul Avsat'ta yer alan habere göre Rus kuvvetleri, Pazar günü öğle saatlerinde Rusya bayraklarının indirilmesinin ardından Ayn İsa’daki üsten aniden çekildi.

Geri çekilen güçler Rakka kırsalındaki Tel al-Saman üssüne taşınırken, askeri üssün içinde hala YPG ile bağlantılı unsurlar var.