Rusya dünyanın her yerinde savaştırmak için bölgeden paralı asker topluyor

Rus Ordusu Suriye'de gençleri saflarına çekmek için Halep'te ofisi açtı. Rus özel kuvvetleri tarafından yetiştirilecek gençler muhaliflere karşı Rus ordusu arasında kalkan görevi görecek.

Rusya dünyanın her yerinde savaştırmak için bölgeden paralı asker topluyor

Ortadoğuhaber - Geçtiğimiz haftalarda Rusya, Suriye'deki Rakka, Halep, Hama illerinde güvenliği artırmak için devreye girdiğini ve İran'ın Esed'e bağlı kamu mallarına müdahale etmesi sonucu Ruslar Wagner paralı askerleri güvenliği sağladığını ilk kez doğruladı.

Ayn el Furat haber sitesine göre, Rus güçleri, Esed rejimiyle koordineli olarak, Halep şehir merkezindeki Al-Tal Caddesi'nde bir evi gasp ederek askere alma bürosu açtı.

Seçilen paralı askerler sadece Suriye'de değil Rusya'nın savaştığı diğer ülkelere de gönderileceği iddia edildi.
Kaynaklar, Rus Ordusu'nun Suriye'de gençleri saflarına çekmek için Halep'te ofisi açtığını ve yeni askerleri Lazkiye'deki bir Hava Kuvvetleri İstihbarat kampında iki aylık bir askeri kursa tabi tuttuğunu bildirdi.

Rus subaylarının kabliyetine göre seçtiği Suriyeli gençler cephelere ayırılarak muhaliflere karşı savaşmaya başladı.

Rus kuvvetleri, Halep şehrinde gençleri milis saflarında savaştırmak için aylık 150 ABD doları maaş teklifinde bulundu.

Rusya'nın Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerde kötüleşen yaşam koşullarından yararlanarak bölgedeki gençleri Suriye, Libya, Venezuela ve Ermenistan'da savaşmak üzere Wagner grubu gibi paralı asker olmaya ikna etmeye çalışıyor.

Wagner grubu

Kremlin Sarayı'nın yemek işini yönettiği için "Şef" lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin'e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerlerinin faaliyetleriyle tanınıyor. Putin'in yakın çevresinde yer alan Prigozhin, ABD'de seçimleri etkileme girişimi nedeniyle de Amerikan finansal yaptırımlar listesinde yer alıyor.

Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter saflarında yer aldı.

ABD, Rusya'nın Libya'da konumlandırdığı askeri ekipmanlara ilişkin uydu fotoğraflarını paylaştı

ABD'nin Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Rusya'nın güvenlik şirketi Wagner aracılığı ile Libya'da askeri ekipman konumlandırmaya devam ettiğine ilişkin uydu fotoğrafları yayınladı.

AFRICOM İstihbarat Direktörü Yardımcısı Tuğgeneral Gregory Hadfield ise, "Uydu fotoğrafları, Rusya'nın geniş çaplı varlığını gösteriyor. Rusya, Libya'da bir tutunma noktası aramaya devam ediyor." dedi.

Wagner'e gönderilen son askeri ekipmanlar arasında, IL-76'lar da dahil askeri kargo uçakları, hava savunma ekipmanlarının da olduğuna işaret edilen açıklamada, ayrıca uydu fotoğraflarında Wagner hizmet araçları ve Rus zırhlı araçlarının da olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Rusya'nın Libya'ya silah ve savaş uçağı göndererek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 1970 sayılı Libya'ya silah ambargosu kararını ihlal ettiğinin altı çizildi.

ABD, Rus uçaklarının Libya'da uçtuklarına ilişkin kanıtlar paylaşmıştı
Daha önce Rusya'nın Libya'ya "MiG-29" ve "Su-27" uçaklarını sevk ettiğine ilişkin kanıtlar sunan AFRICOM, 18 Haziran'da da Rus uçaklarının Libya'da harekat icra ettiğine ilişkin yeni kanıtlar ortaya koymuştu.

AFRICOM, 18 Haziran'da Rusya'nın, El Cufra Hava Üssüne P-8 Terek erken uyarı radarları konuşlandırdığını ve bu üsteki Rus uçaklarının kalkış yaptığını gösteren uydu fotoğraflarını yayınlamıştı.

Etiketler: Ortadoğu , Wagner , orta doğu , Orta Doğu Haber