Rusya'dan ABD'ye Afganistan eleştirisi: Başarısız oldu

Rusya adına açıklama yapan Dışişleri Bakanı Lavrov, "Afganistan'daki ABD misyonu başarısız oldu." dedi.

Rusya'dan ABD'ye Afganistan eleştirisi: Başarısız oldu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı açıklamada, Afganistan'daki ABD misyonunun başarısız olduğunu belirtti.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te gazetecilere ABD'nin Afganistan'dan çekilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Lavrov, "ABD'liler Başkan Joe Biden'ın teyit ettiği gibi, görevlerini yerine getirdiklerini düşündükleri için çekildiler. Elbette Biden, durumu en olumlu şekilde sunmaya çalıştı ancak herkes misyonun başarısız olduğunu anlıyor. Bu, ABD'liler tarafından da olmak üzere açık bir şekilde kabul ediliyor" dedi.

Lavrov ayrıca Kabil Hükümeti ve ABD'yi suçlayarak, uyuşturucu üretiminin rekor seviyelere çıktığını, dünyadaki tüm uyuşturucu maddelerin yüzde 90'ının Afganistan'dan geldiğini ve bununla mücadele için neredeyse hiçbir şey yapılmadığını vurguladı.

Taliban'dan 3 aylık ateşkes teklifi iddiası

Taliban Afganistan'ın kuzeyinde ilerlemeye devam ediyor

Afganistan'ın kuzeyinde Taliban'ın hızlı ilerlemesi devam etti. 20'den fazla yeni ilçenin kontrolünü sağladığı belirtildi. 

The Guardian'ın aktardığına göre 300'den fazla Afgan güvenlik gücü mensubu militanlardan kaçmak için sınırı geçti ve Tacikistan'a kaçtı. Badahşan ve Takhar bölgelerinin artık çoğunlukla Taliban'ın kontrolünde olduğu ifade edildi.

Cuma günü ABD, yıllardır yürüttüğü savaşın kalbinde yer alan Bagram Hava Üssü'nden çekilmişti. Stratejik hava üssünün Afgan güçlerine devredilmesi, ABD'nin çekilmesini tamamlamayı yaklaşması olarak yorumlanmıştı.

Doha anlaşması

ABD, 29 Şubat 2020'da Taliban ile Doha'da barış anlaşması imzaladı.

Afganistan'da asker bulunduran müttefiklerine danışmadan hareket eden ABD, Taliban'a tüm yabancı güçlerin 1 Mayıs 2021'e kadar çekileceği sözünü verdi.

Taliban yabancı güçlere saldırmamayı taahhüt etmesine karşın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemler anlaşma dışında kaldı. Taliban ve Afgan yönetimi karşılıklı olarak binlerce kişiyi serbest bıraktı.

Afgan tarafları nihai anlaşmanın müzakeresi için ocak ayında usul ve yöntemde anlaştı. Ancak 22 Şubat'ta başlayan müzakerelerde içerik kısmına geçilemedi.

Kabil yönetimi, Taliban'dan öncelikle kapsamlı ateşkes uygulamasını istiyor ve geçiş hükümeti talebini reddediyor.

Taliban, terör örgütleri listelerinden çıkabilmek için ABD'nin taahhüdünü yerine getirmesini de istiyor. ABD son olarak 8 Mart'ta, 90 gün zarfında şiddetin azaltılması ve taraflar arasında geçiş hükümeti kurulması önerisinde bulundu. Yabancı güçlerin çekilmesi için takvim vermedi. Afgan tarafları ile ABD'nin teklifiyle görüşmelerin nisan ayında Türkiye'de devam etmesi kararlaştırıldı ancak görüşmeler vaadlerin yerine getirilmemesi üzerine yapılmadı.

ortadoguhaber.com / Sputniknews