Rusya Akdeniz'de kalıcılığını garantiliyor: Tartus Limanı'na göz dikti

Rusya, Suriye ve Akdeniz'de kalıcılığını arttırmak için Tartus Limanı'nı genişletecek.

Rusya Akdeniz'de kalıcılığını garantiliyor: Tartus Limanı'na göz dikti

Rusya, Akdeniz'de aktif olarak kullandığı deniz araçlarının onarımını Suriye topraklarında yaparak zaman kazanmak için Tartus Limanı'na yatırımlarını artıracak.

Rusya'nın 2020'nin Ağustos ayında Hmeymim askeri üssünde gerçekleştirdiği genişletme ve modernize etme faaliyetlerini Akdeniz'e de taşımak için Tartus Limanı'nı büyüttüğü ortaya çıktı.

TASS haber ajansı, Rus ordusunun gemilerinin ve denizaltılarının onarımını kolaylaştırmak, Tartus Limanı'ndaki deniz üssünün teknik yeteneklerini geliştirmek için çalıştığını belirten bir rapor yayınladı.

Suriye'de, Rus Hmeymim Hava Üssü'ndeki iki ana pistten birinin 3 km genişletilmesi için devam eden çalışmaları gösteren uydu görüntüleri yayınladı.

Suriye rejiminden muhalif albay Muhammed Fayez Al-Asmar, Rusya'nın Orta Doğu'da kalıcı bir varlık oluşturmak ve askeri yeteneklerini güçlendirmek için uzun vadeli anlaşmalar yapmaya çalıştığını söyledi. 

Suriye'deki Rus üslerinin gelecekte Rusya'nın Orta Doğu ve Körfez bölgesindeki faaliyetleri için bir fırlatma rampası olacağını sözlerine ekledi.

Himeymim.jpg

Rusya ve Esed rejimi arasında yapılan anlaşma gereği, Akdeniz'de dolaşan Rus gemilerine daha hızlı ve düşük maliyetle hizmet vermek için Tartus Limanı'nda daha fazla alan açılacak. Rusya'nın periyodik bakım gerektiren atıl gemileri daha az maliyetle Suriye'de onarılacak.

Rusya Tartus'ta kalıcı bir iskele sistemi yerine Akdeniz'de hızlı bir şekilde hareket edebilmek için yüzer iskeleler kurduğu iddia ediliyor.

 Hmeymim Hava Üssü'nün genişletildi

Rusya ve Suriye'deki Beşşar Esad rejimi, Rusya’nın Lazkiye’deki Hmeymim Hava Üssü'nün genişletilmesi konusunda anlaştı.

Rusya ve Esed rejimi tarafından onaylanan anlaşma protokolü, Rusya Devlet Yasal Bilgi Sisteminde yayınlandı.

Rejim tarafının 21 Temmuz, Rus tarafının 30 Temmuz'da onayladığı anlaşmaya göre, Lazkiye’de karada 8 ve denizde 8 hektarlık alan, “tedavi ve rehabilitasyon merkezi” olarak kullanılması için bedelsiz ve geçici olarak Rusya’nın kullanımına verildi.

Rusya ile Esed rejimi arasında 26 Ağustos 2015’te imzalanan anlaşma doğrultusunda, Rus uçakları ve askerleri Hmeymim Üssü'ne yerleşmişti.

Anlaşmaya göre, Rusya üssün kullanımı için rejime herhangi bir ücret ödemiyor. Üsse yerleştirilecek uçak, personel ve teçhizat Rusya tarafından belirleniyor. Hmeymim Üssü'ne getirilecek ekipmanlar vergiye ve gümrük kontrolüne tabi olmuyor. Burada görev yapacak Rus personel ve aileleri, diplomatlara benzer ayrıcalık ve dokunulmazlığa sahip. Esed rejimi, faaliyetlerinden dolayı Rusya'ya ve görevli personeline herhangi bir dava açamıyor.
 

ortadoguhaber.com

Etiketler: Esed , Rusya , Tartus