Rus savaş uçakları İdlib'te sivilleri vurdu: 8 ölü 13 yaralı

Rusya'nın Cebel Zaviye bölgesinde sivillere yönelik yaptığı saldırılarda 8 kişi öldü 13 kişi yaralandı.

Rus savaş uçakları İdlib'te sivilleri vurdu: 8 ölü 13 yaralı

Rus savaş uçakları Cebel Zaviye bölgesinde sivillere yönelik yaptığı saldırılarda 8 kişi hayatını kaybetti 13 kişi yaralandı.

Rus savaş uçakları İdlib'in güneyinde Cebel Zaviye bölgesinde Fattire, Ayn Elruz, Muzra ve Maarte köylerindeki sivil yerleşim yerlerine hava saldırıları düzenledi.

Esed rejimi topçuları İdlib güneyindeki İhsem, İblin, Kefer Aveyd ve Sufuhun köylerine topçu atışları ile köyleri vuruyor. Sivillerden ölü ve yaralılar var.

Saldırılarda HTŞ sözcüsü Ebu Halid Şami ve ailesi dahil 8 kişi hayatını kaybetti. 13 kişi de yaralandı.

Muhalif gruplar İdlib güneyindeki Kefrenbel,Serakib,Han Sebil ve Maret Numan beldelerinde yapılan saldırılar karşılığında rejim mevzilerini ağır toplarla vurdu.

İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Ortadoğuhaber.com

Etiketler: Rusya , İdlib , Cebel Zaviye