Rus hackerlardan, ABD’de petrol boru hatlarını felç eden siber saldırı

ABD’de petrol boru hattı şirketi Colonial Pipeline Company'ye yönelik siber saldırısı sonrası ülkede 18 eyalette akaryakıt sıkıntısı yaşanmaya başladı. Siber saldırıyı Rusya bağlantılı bir siber suç şebekesi olan Darkside üstlendi.

Rus hackerlardan, ABD’de petrol boru hatlarını felç eden siber saldırı

İsrail’in i24 internet sitesinde yer alan habere göre, Rus olduğu tahmin edilen siber suç çetesini üstlendiği 7 Mayıs’taki siber saldırı sonucu yakıt kıtlığı yaşanması endişeleri gündeme gelirken, ABD yönetimi, yakıt taşınması için ilgili düzenlemeleri gevşetmek amacıyla bir acil durum yasası çıkardı.

Düzenlemeyle 18 eyaletteki sürücülerin artık yakıt taşırken daha uzun saatler çalışmasına izin verilecek.

Bu önlemler, ABD'nin doğu kıyısı ve güney bölgelerine yakıt tedariki sağlayan büyük bir petrol boru hattındaki kesintiyi telafi etmek için karayolu ile artan nakliye faaliyetlerine izin veriyor.

ABD’deki bu gelişmelere paralel olarak akaryakıt fiyatları yükseldi.

Reuters'e konuşan Commerzbank analisti Carsten Fritsch, "Boru hatları uzun bir süre boyunca kullanım dışı kalırsa, bunun sadece ABD'de değil, Avrupa'da da petrol piyasası üzerinde geniş kapsamlı etkileri olacaktır" dedi.

Rusya ile bağlantılı bir siber suç şebekesi olan Darkside, saldırının sorumluluğunu kabul etti. BBC'ye göre grup, "Amacımız para kazanmak ve toplum için sorun yaratmamak" dedi.

BBC ise fidye yazılımın Rusça çalışan bilgisayar sistemlerini hedeflemekten kaçınacak şekilde programlandığına dikkat çeken siber güvenlik uzmanlarının, söz konusu çetenin Rus olduğunu değerlendirdiğine dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden, 10 Mayıs'ta ABD istihbarat teşkilatlarının, Rus devletinin Darkside ile bağlantılı olmadığı anlayışıyla hareket ettiğini ancak Putin yönetiminin kendi topraklarında faaliyet gösteren aktörlerin sorumluluğunu üstlendiğini söyledi.

Söz konusu fidye yazılımı saldırısının ABD tarihindeki en yıkıcı saldırılardan biri olduğu belirtiliyor.

Saldırı özellikle 2020 yılının sonunda gerçekleştirilen büyük Solar Wind siber saldırısının gölgesinde ABD’nin kritik altyapısındaki güvenlik açığının başka bir kanıtı olarak gösteriliyor.

Çeviri: Engin Dinç

Etiketler: Rusya , ABD , Siber saldırı , Colonial Pipeline Company , DarkSide