Rus destekli Esed milisleri ile İran destekli milisler çatıştı

Suriye'de İran destekli milisler ile Rusya'nın finanse ettiği Esed'e bağlı milisler çatıştı.

Rus destekli Esed milisleri ile İran destekli milisler çatıştı

Suriye'nin Humus kentinin doğusundaki el-Tiyas kasabasında rejimin Ulusal Savunma Milisleri ile İran destekli Hizbullah milisleri arasında yaşanan silahlı çatışmada siviller hayatını kaybetti.

Esed'e bağlı milislerin, İran destekli Şii Hizbullah milislerinin buğday yüklü beş kamyonuna el-Tiyas'da el koymasının ardından çıkan çatışmada bölgede tarlalarını eken siviller öldü.

Kamyonlarına el konulan Şii milislerin Esed rejimine ait karargahı basması ile çatışmanın şiddetinin büyüdüğü ve İran Devrim Muhafızları'nın arabulucu rolü oynayarak gerginliği düşürdüğü iddia edildi.
İki tarafında uzlaşmaktan yana olmadığını belirten yerel kaynaklar gerginliğin sürdüğünü ve yeni çatışmaların yaşanabileceğini belirtti.

Esed ve İran resmi kanalları konu hakkında açıklama yapmazken ölü ve yaralılar hakkında bilgi verilmedi.

Rusya ile İran arasında alan çatışması
 
Suriye'nin büyük bölümünde çatışmalar yavaşlarken, Esed rejimi'nin iki ana destekçisi İran ile Rusya, nüfuz ve savaş ganimeti için rekabet etmeye başladılar.

Her iki ülke de rejimin hakim olduğu bölgelerdeki okullarda kendi dilleri Farsça ve Rusça'nın yanında Şiilik ve Hristiyanlığı teşvik için Esed rejimi ile un fabrikası ve santral konusunda sözleşme imzaladı.

Suriye Raporu'na göre, her ikisi de petrol çıkarma, fosfat madenciliği ve milyonlarca dolarlık liman inşaatı sözleşmeleri için rekabet ediyor. Raporda “Aynı başarıyı elde edemeseler de aynı sektörleri hedefliyorlar” denildi.

Rus şirketleri bu tartışmalı sektörlerde üstün geldi, örneğin 2013 ve 2020 arasında beş petrol sözleşmesi kazandı, ancak İran geçen yıl kendi başına ilk Suriye petrol sözleşmesini almayı başardı. 2019 baharında Suriye, Tartus limanını Rusya'ya kiralamayı ve Lazkiye limanındaki konteyner terminalini İran'a devretmeyi planladığını açıkladı, ancak ikinci sözleşme daha sonra suya düştü.

2018'de İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in en üst düzey askeri yardımcısı olan Tümgeneral Yahya Rahim Safavi, İran'ın Suriye'ye verdiği destek için petrol, gaz ve fosfat sözleşmeleriyle tazmin edilmesini istedi. İran, tahammül ettiği masrafları ödemek için Suriye hükümetiyle uzun vadeli siyasi ve ekonomik anlaşmalar yapabilir” dedi.

İran'a bağlı milisler ile Rusya'nın finanse ettiği Esed'e bağlı milisler arasında stratejik alanları kontrol etmek için zaman zaman silahlı çatışmalar yaşanıyor.

ortadoğuhaber.com

Etiketler: İran , Esed , Rusya