Dünyada Güncel Korona Virüs Verileri

Roketsan’ın hassas güdümlü füzeleri İsrail’i rahatsız etti

Türkiye’nin Suriye ve Libya’da başarısını kanıtlayan İHA/SİHA’larının yanı sıra Roketsan tarafından üretilen hipersonik hıza ve GPS gibi özelliklere sahip hassas güdümlü füzeleri İsrail basınında geniş yer buldu. The Jerusalem Post’ta yer alan bir analizde, Türkiye’nin savunma sanayinde ürettiği minyatür silahlar, hipersonik ve hassas güdümlü füzeleriyle Batılı ülkeler ile Çin ve İsrail’in başarılarını takip ettiği dile getirildi.

Roketsan’ın hassas güdümlü füzeleri İsrail’i rahatsız etti

The Jerusalem Post yazarı Seth J. Frantzman tarafından kaleme alınan analizde, Türkiye’nin yerli silah sanayisini büyütme hedefi ile roket motorlarındaki yeteneklerini hızla genişlettiği dile getirildi. Analize göre Türkiye, batılı üreticilere olan bağımlılığı sona erdirmek amacıyla son yıllarda yeni insansız hava araçları (İHA/SİHA) ve füze sistemlerine büyük yatırımlar yaparak savunma sektöründeki yeteneklerini artırdı.

Bu amaçla Rusya’dan S-400 sistemini satın alan Türkiye; kendi uçaklarını, tanklarını, İHA’larını, füzelerini, deniz füzelerini ve diğer sistemlerini üretmek için çalışıyor.

Türkiye silah ihracatçısı

Türkiye ürettiği bu silahları Irak'tan Suriye ve Libya'ya çatışma alanının bulunduğu bölgelerde kullanırken aynı zamanda ihraç ediyor.

Analizde Türkiye’nin Katar, Somali ve diğer ülkelerde askeri üsler inşa ettiği, Orta Afrika ve Asya'ya da bu gücünü yansıtma yeteneğiyle beraber Ortadoğu’da lider askeri güç olmak istediği belirtildi.  

Türkiye’nin füzelerinin uzay çalışmalarıyla ilgisi yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü yaptığı konuşmasında, "Milli olarak geliştirilen sıvı yakıtlı roket motoru teknolojisinin ilk uzay denemelerine başlayacağımızın müjdesini buradan vermek istiyorum. Hibrit yakıtlı roket motorları geliştirme faaliyetlerimize de devam ediyoruz. Hem uzay uygulamalarında hem de havacılık ve ulaştırma alanında temiz enerji kaynağı olan yüksek kapasiteli hidrojen yakıt pili teknolojisi yine bu merkez altında geliştirildi. Füze güdümlü mühimmat ve silah sistemlerinde ihtiyaç duyulan küresel konumlama sistemi (GPS) alıcısı, yani bu sistemlerin navigasyonu da yine ilk kez milli imkanlarla üretildi. Yine bu merkezde minyatür silahlar, hipersonik sistemler, lazer ve elektromanyetik teknolojisine sahip yönlendirilmiş enerji silahları gibi geleceğin teknolojisi üzerinde çalışmalar yürütüyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan konuşmasında ayrıca savunma sanayi şirketi Rokestan'ın yeteneklerini övdü.

Analizde, sıvı yakıt teknolojisinin aynı zamanda İran rejimi tarafından üretilen balistik füzelerde de kullanıldığına dikkat çekildi.

Analizde, Erdoğan’ın bu füzelerde ‘hibrit yakıtlı roket motorları geliştirme çalışmalarına devam edileceği’, ‘yüksek kapasiteli hidrojen yakıt pili teknolojisi ve hassas güdümlü mühimmatlara yönelik GPS alıcısı kullanılacağını açıklamasına vurgu yapıldı.

Yazıda Türkiye’nin füze çalışmalarının uzayla ilgili olmadığı; İran, ABD, İsrail ve diğer ülkelerin üretmeyi başardığı ve savunma sanayinde büyük artış gözlenen hassas silahlarla ilgili olduğu dile getirildi.

Analizde  GPS alıcılı bu hassas güdümlü mühimmatları ilk kez yurt içinde ürettiğinden bahsedilerek Türkiye’nin minyatür, hipersonik ve lazer ve elektromanyetik teknolojisine sahip yönlendirilmiş enerji silahları ile Batılı ülkeler, Çin ve İsrail’in başarılarını takip ettiği vurgulandı.

Analizde Erdoğan’ın savunma sanayinin yurt dışına muhtaç bırakıldığı sözlerine atıfta bulunularak, "Adeta felç olmuş savunma sanayimizi yeniden ayağa kaldırdık. Kendi imkanlarımız ile imal edebileceğimiz hiçbir ürünü dışarıdan satın almama politikasıyla yerlilik oranlarımızı hep yükseğe taşıdık.” sözlerine de değinilerek, Türkiye’de savunma sanayinin doğrudan hükümetle çalıştığına dikkat çekildi.

‘Milliyetçi çılgınlık’

Türkiye’nin görkemli tarihinden ve mirasından esinlendiğinin belirtildiği analizde, Yunanistan ve diğer ülkelere yönelik açıklamalar ve Ayasofya Cami gibi geçmişinde kilise olan tarihi camilerin yeniden ibadete açılarak adeta bir ‘milliyetçi çılgınlık’ yaşadığı ifadeleri kullanıldı.

Türkiye, en iyi SİHA üreticisi 

Türkiye’nin en iyi silahlı insansız hava araçlarını ürettiğini dile getirdiği belirtilen analizde, Erdoğan’ın Bayraktar SİHA'mız lazer güdümlü 230mm füze sistemi ile hedefleri kolayca vurabiliyor" ifadelerine yer verildi.

Analizde Türkiye’nin İHA ve SİHA’ları insans Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü PKK unsurları ile Suriye ve Libya'daki operasyonlarında kullandığına yer verilerek bunları Ukrayna, Tunus ve diğer devletlere ihraç ettiği kaydedildi.

Analizde ayrıca, ABD’nin nadiren ve sınırlı sayıda ülkeye ihraç ettiği SİHA’lar nedeniyle Türkiye ve Çin’in bu silahlar konusunda piyasada avantaj elde ettiği kaydedildi.

Analizde son olarak Türkiye’nin savunma sanayinde gerçekleştirdiği ilerlemeleri Yunanistan, Kıbrıs, Mısır, İsrail, Fransa ve BAE’ye karşı Doğu Akdeniz’de yaşanan zorluklarla ilişkilendirdiği dile getirildi.  

Etiketler: İsrail , cumhurbaşkanı erdoğan , doğu akdeniz , roketsan , bayraktar siha