Reuters: İHA dinamiğinden en çok Türkiye yararlandı

Reuters’te yayınlanan bir analizde, İHA dinamiğinden en çok Türkiye’nin yararlandığına ve jeostratejik bağlantılarını geliştirdiğine dikkat çekildi.

Reuters: İHA dinamiğinden en çok Türkiye yararlandı

Reuters'ta yer alan makalede Türkiye'nin SİHA ve İHA satışlarıyla elde ettiği uluslararası güce değinildi.

İHA dinamiğinden en çok Türkiye yararlandı

Peter Apps tarafından kaleme alınan makalede hiçbir ülkenin İHA dinamiğini Türkiye kadar kullanmadığı belirtilirken, insansız hava araçlarının ülkenin dış politikasıyla mükemmel şekilde uyum sağladığı belirtildi.

İşte o yazıdan öne çıkan satır başları;

ABD ve Batı'nın Orta Doğu'ya olan ilgisi azalırken Türkiye'nin, Libya, Suriye, Afganistan ve Batı Afrika'daki etkisi artıyor. Diplomatik, ticari ve askeri etki, Türk silahlarının teknolojisi ve etkisi ile artıyor.

Jeopolitik bağlantılarını güçlendiriyor

Türkiye, Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını Katar, Tunus ve Ukrayna gibi ülkelerde satarak daha büyük İHA pazarında da ana taşıyıcı haline geldi. Her anlaşma aynı zamanda Türkiye'nin jeopolitik bağlantılarını ve çıkarlarını da geliştiriyor.

Ermeni tanklarını etkisiz hale getirdi

Geçen yıl Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ ihtilafında, Türk drone'ları Ermeni tanklarını etkisiz hale getirdi. Azerbaycan'ın savaş alanındaki başarısının merkezinde Türk desteği vardı.

Etiketler: Türkiye , SİHA , Bayraktar TB2