Putin’den Navalny açıklaması: Öldürülmesi için talimat vermedim

Muhalif lider Aleksey Navalny’nin öldürülmesi yönünde talimat verdiği iddia edilen Rusya lideri Vladimir Putin, bu iddiaları yalanladı.

Putin’den Navalny açıklaması: Öldürülmesi için talimat vermedim

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aleksey Navalny'ın vurulması için talimat verdiğine dair iddiaları yalanladı.

Çarşamba günü Cenevre'de ABD Başkanı Joe Biden'la ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek olan Putin, 3 yıl aradan sonra ilk kez ABD basınına demeç verdi.

NBC News'e konuşan Putin, Navalny'ın vurulması yönünde talimat verdiği iddialarını reddederek "Bakın, bu ülkede bu tür kararlar devlet başkanı tarafından alınmaz" dedi. Navalny'ın sıradan bir mahkum olduğunu ve kendisine diğerlerinden daha kötü şekilde muamele edilmeyeceğini belirtti.

"ABD, siber saldırı suçlamalarıyla ilgili kanıt sunsun"

Washington'un ABD'ye yönelik siber saldırıların arkasında Rus hackerların veya hükümetinin olduğuna dair suçlamalarını 'zırva' olarak niteleyen Putin, ABD hükümetinden buna ilişkin kanıt sunmasını istedi.

"Biz her türlü şeyle suçlandık. Seçimlere müdahale, siber saldırılar ve diğerleri. Ama bir kez bile, bir kez bile kanıt veya ispat sunma zahmetine girmediler. Bunlar dayanaksız suçlamalar" diyen Putin, ABD ve Rusya'nın siber suçlarla mücadeleye karşı güçlerini birleştirmeleri çağrısını yineleyerek bu süreci ABD'li partnerleriyle başlatmayı umduklarının altını çizdi.

Etiketler: Rusya , Vladimir Putin , Aleksey Navalny